Propuštěný křesťan čelil brutálnímu zacházení

Niger

 

Jeff Woodke, americký křesťanský misijní a humanitární pracovník, byl v březnu propuštěn ze svého zajetí v západní Africe. Během tiskové konference, která se konala v jeho domě šest dní po jeho návratu domů, uvedl, že po šest let, pět měsíců a pět dnů musel od svých věznitelů snášet „brutální a nelidské zacházení, někdy i dvanáct hodin denně.“

Woodke pracoval v tomto regionu od roku 1992. V roce 2016 byl unesen ze svého domova v městě Abalak na severu Nigeru.

Za jeho únosem stála militantní islamistická skupina Jama’at Nasr al-Islam wal Muslimin (JNIM), která je považována za odnož al-Kajdy.

Na tiskové konferenci v jeho domě v kalifornském městě McKinleyville, konané jedenáct dní po propuštění, popisoval Woodke dobu svého věznění.

„Po šest let, pět měsíců, pět dnů a nějakých dvanáct hodin mě drželi proti mé vůli,“ vyprávěl a několikrát opakoval, že žil ve stálém strachu, že již nikdy nespatří svou rodinu.

Zejména v posledním roce se již podle svých slov vzdával veškeré naděje. „Po pěti letech jsem ztratil naději a zahájil jsem hladovku ve snaze vymoci si lepší zacházení a kontakt s rodinou,“ popisoval svoji situaci Woodke. „To současně korespondovalo se zvýšenou aktivitou při vyjednávání o mém propuštění, nebo alespoň tak jsem byl o tom informován ze strany JNIM.“

Woodke byl propuštěn ráno 20. března společně s francouzským novinářem Olivierem Dubois a setkal se se speciálními jednotkami ze zprostředkující třetí země na jistém odlehlém místě v poušti. Odtud byl bezprostředně odvezen do Niamey, hlavního města Nigeru k lékařskému vyšetření.

„Byl jsem po dobu svého zajetí vystaven brutálnímu a nelidskému zacházení,“ prohlásil Woodke. Od prvního dne zajetí, tedy 14. října 2016, byl „každodenně po šestnáct hodin spoután v okovech“.

„Byl jsem bit (...), držen v izolaci, strádal jsem následkem poranění a nemocí, které byly ponechány bez jakéhokoli lékařského ošetření,“ vyprávěl a ilustrativně přitom poklepával hůlkou do své (zraněné) levé nohy.

Woodke bude potřebovat určitou dobu k důkladnému vyšetření zdravotních obtíží a zranění, která utržil během svého zajetí, současně však uvedl, že chce pomoci vysvobodit zbylých sedm zahraničních rukojmí, protože „žijí doslova v pekle“.

Jde o Rumuna Iuliana Gherguta, německého katolického kněze Hans-Joachima Lohre, Jihoafričana Gerco van Deventera, australského chirurga Kena Elliotta a italský manželský pár a jejich syna.

Woodke uvedl, že si není jistý, ale předpokládá, že i oni jsou v rukou JNIM.

„Těším se, že svůj příběh povím ve správnou chvíli a správným způsobem. Nyní se chci omezit jen na tuto stručnou zprávu a pokračovat ve spolupráci s úřady, které by měly usilovat o to, aby byla tato monstra pohnána před spravedlnost,“ prohlásil Woodke na závěr.

World Watch Monitor, 4. dubna 2023

Propuštěný křesťan čelil brutálnímu zacházení

Jeff Woodke se svojí ženou Els při tiskové konferenci konané v jejich domě v Kalifornii 31. března 2023.