Šest křesťanů v nebezpečí trestu smrti

Libye

 

Šestice libyjských křesťanů může být odsouzena k smrti za své konvertování ke křesťanství i nabádání ostatních, aby učinili totéž. Tito věřící jsou v tomto smyslu obviněni podle článku 207 libyjského zákoníku, který trestá jakýkoli pokus šířit názory, jejichž cílem je „změna fundamentálních principů ústavy, fundamentálních struktur sociálního řádu či státního zřízení“, což se vztahuje i na osoby, „které přechovávají knihy, letáky, obrázky, slogany či jiné věci propagující taková hlediska“.

Tito křesťané, kteří pocházejí ze západní Libye, byli zatčeni letos v březnu. Jednou z těchto věřících je dvaadvacetiletá žena, která uveřejnila video, kde popisuje svoji konverzi, k níž došlo, když jí bylo patnáct let. V prohlášení libyjské Bezpečnostní informační služby se uvádí, že toto zatčení mělo „zastavit akce organizovaného gangu, jehož cílem bylo přimět lidi, aby opustili islám“.

Podle Libyjské prozatímní ústavy je islám státním náboženstvím i hlavním zdrojem legislativy, avšak vyznavačům dalších náboženství ústava zaručuje svobodu praktikovat svoji víru.  

― The Voice of the Martyrs, Kanada, 1. června 2023