Soud potvrdil rozsudek nad církevním představitelem

Alžírsko

 

Pastor Youssef Ourahmane je vedoucím duchovním správcem, který dohlíží na řadu církví a biblických škol v Alžírsku, a kromě toho působí jako viceprezident křesťanské asociace Église Protestante d'Algérie (EPA) – která sdružuje více než 45 protestantských církví.

V březnu pastor Youssef zorganizoval malé třídenní setkání s několika křesťanskými rodinami. Součástí areálu, ve kterém se setkali, je i církevní budova, která byla úřady zapečetěna již v roce 2019. Kvůli tomuto setkání byl pastor Youssef obviněn z pořádání nepovoleného náboženského shromáždění. Obviněný duchovní však původně nebyl o soudním jednání vůbec informován, stejně jako o vyneseném rozsudku, a nemohl se proto u soudu ani hájit. Tímto způsobem byl v nepřítomnosti odsouzen ke dvěma letům vězení spolu s pokutou ve výši sto tisíc dinárů (zhruba dvacet tisíc korun). Pastor Youssef se proti verdiktu odvolal a další slyšení bylo naplánováno na 19. listopadu.

Rozsudek, který byl nakonec vyhlášen 27. listopadu, sice potvrdil původní odsouzení církevního představitele, avšak předsedající soudce snížil trest odnětí svobody na jeden rok. Pastor Youssef se hodlá i proti tomuto následnému verdiktu odvolat k vyšší soudní instanci.

EPA čelí v posledních letech nepřátelské kampani ze strany alžírských úřadů a dnes v zemi oficiálně funguje jen malá hrstka křesťanských sborů. V současné době pak probíhá nejméně deset soudních případů proti alžírským křesťanům.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 7. prosince 2023