Stovky mrtvých při probíhajících násilnostech

Nigérie

 

Nigérie je pro křesťany považována za jednu z nejnebezpečnějších zemí světa, a to kvůli násilnostem páchaným teroristickými skupinami jako je Boko Haram nebo fulbští povstalci. Pronásledování, které bývalo problémem především v severních a středních oblastech země, začalo nedávno pronikat i na jih Nigérie. Dvě oblasti, kde násilí zvláště bují, jsou státy Benue a Plateau. Od poloviny května byly zabity stovky nevinných vesničanů a desítky tisíc osob vysídleny, a to především kvůli útokům Fulbů.

V regionu Mangu ve státě Plateau přišlo o život více než 200 křesťanů během osmačtyřicetihodinového vraždění, ke kterému došlo mezi 16. a 17. květnem ve zhruba třiceti vesnicích. Militanti vyzbrojení útočnými zbraněmi a mačetami tam zabíjeli své nigerijské spoluobčany bez rozdílu, vypalovali domy, kostely a další budovy.

A podle poslední zprávy agentury Morning Star News z 26. června zabili fulbští militanti za první tři červnové týdny ve státě Plateau více než 150 křesťanů, včetně tří pastorů.

Rovněž ve státě Benue byly zabity desítky křesťanů. 24. května zde došlo k přepadení a následnému zničení několika vesnic, přičemž si útok vyžádal několik desítek obětí na životech. Další vesnice v tomto státě byly napadeny 3. a 4. června, a útočníci po sobě zanechali celkem 46 mrtvých.

V komentáři nad těmito nedávnými útoky vydal tamní anglikánský arcibiskup Ben Kwashi výzvu k modlitbám: „My jako křesťané z centrální části severní Nigérie voláme po společných modlitbách, neboť tato zkáza překračuje lidské možnosti se s něčím takovým vyrovnat. Prosíme rovněž o modlitby, aby zdejší církev kázala evangelium o spasení.“

V odezvě na toto stále trvající krveprolití podporuje Hlas mučedníků různé projekty sesterských organizací působících v Nigérii. Nyní se snažíme s organizací Christian Faith Ministries zřídit útočištné domy pro nigerijské ženy a dívky, které byly tímto násilím zasaženy.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 22. června 2023