Trest smrti za údajné příspěvky na blogu

Pákistán

V roce 2014 byli dva pákistánští bratři Qaisar a Amoon Ayubovi zatčeni a obviněni z rouhání, kterého se měli dopustit tím, že zveřejnili v online prostoru jisté materiály ― tato obvinění pak sahají až do roku 2009. V roce 2018 byli oba muži shledáni vinnými a následně odsouzeni k smrti. Od té doby došlo na odvolání jak proti jejich obvinění, tak i proti rozsudku.

Podle zpráv však přišlo udání jako následek hádky mezi Qaisarem a jeho muslimským kolegou v zaměstnání. Tento spolupracovník pak podal na policii oznámení, že nalezl na jednom blogu rouhavý článek proti islámu, pod nímž měl být podepsán Qaisar. Společně s Qaisarem byl zatčen i Amoon, jelikož s ním sdílel tutéž adresu i telefonní číslo, a byl to právě on, kdo měl údajně tuto webovou stránku vytvořit. Naproti tomu Amoon tvrdí, že inkriminovanou internetovou stránku záměrně vytvořili Qaisarovi muslimští kolegové, aby podpořili nařčení.

8. června zamítl soud v Láhauru odvolání obou bratrů a potvrdil proti nim rozsudek smrti. Případ nyní čeká na dovolání k Nejvyššímu soudu. I když bylo již v Pákistánu mnoho lidí odsouzeno k smrti za rouhání, tamní justice dosud nikdy rozsudek smrti nevykonala. V některých případech však lidé, kteří byli obviněni z rouhání, strávili mnoho let ve vězení. Značný počet z nich byl navíc křivě obviněn kvůli osobním konfliktům nebo v důsledku náboženské nesnášenlivosti.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 16. června 2022