Údajné válečné zločiny proti křesťanům

Myanmar

 

Pět křesťanů, kteří se stali oběťmi pronásledování ze strany myanmarské vojenské diktatury, nedávno podalo u filipínského soudu stížnost na válečné zločiny. Přestože tito věřící pocházeli původně z provinčního státu Čjin, emigrovali do zemí, jako je Austrálie, Británie, Kanada či Indie. Tyto údajné oběti násilí jsou přesvědčeny, že filipínský zákon z roku 2009 zavazuje zemi stíhat na základě zásady o univerzální jurisdikci i válečné zločiny spáchané v jiných státech.

Mezi pachatele jmenované v této stížnosti patří šéf myanmarské vládnoucí vojenské rady, generál Min Aung Hlaing, dále osm jeho vojenských velitelů a státní ministr. Stěžovatelé podali svoji stížnost 25. října a státní zástupci mají devadesát dnů na to, aby ji buď schválili, anebo zamítli.

V trestním oznámení se uvádí, že příslušníci myanmarské armády zabili v září 2021 pastora a dva církevní starší ve městě Thantlang. Dále je v něm také obviněna armáda z útoků na církevní sbory a z vypálení stovek usedlostí, které se nacházely ve stejném městě, k čemuž mělo dojít mezi srpnem 2021 a červnem 2022. V tiskové zprávě jeden z podavatelů žaloby, Salai Ling, uvedl: „Jsme příslušníci křesťanského obyvatelstva, jehož pastorové jsou v systematické kampani vojenské junty vražděni, a naše kostely a náboženské školy jsou ničeny. Pronásledování myanmarských křesťanů pokračuje dál. Proto se modlíme, aby naši bratři a sestry na Filipínách vyslyšeli naše volání a zajistili nám spravedlnost.“

Ačkoli je akce těchto křesťanů ojedinělá, ukazuje zoufalství mnoha přeživších, kteří byli postiženi ve své zemi zvěrstvy. Od doby, kdy v únoru 2021 došlo v zemi k vojenskému převratu, bylo zabito více jak čtyři tisíce lidí a dalších dvacet tisíc jich zůstává ve vazbě. Mnohé z útoků se přitom pod rouškou vykořenění povstaleckých sil zaměřovaly konkrétně na křesťany.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 16. listopadu 2023