Ukamenování křesťanské studentky

Nigérie

      12. května byla ukamenována křesťanská studentka na koleji v severozápadní Nigérii poté, co byla falešně obviněna z rouhání se proroku. Podle tamních zdrojů však za obviněním stálo její odmítnutí nabídky jistého muslima o schůzku.

Deborah Emmanuel Yakubu, studentka na Shehu Shagari Collage v Sokoto, hlavním městě stejnojmenného nigerijského státu, byla ukamenována a její tělo následně spáleno přímo v prostorách univerzitního kampusu. Podle zpráv se dokonce objevilo na sociálních sítích video, které útok zachycuje. Na tomto videu údajně promlouvá neznámý muž, který v hauštině referuje plný nenávisti o tom, že Yakubu zabil a její tělo spálil. 

Podle vyjádření Davida Azzamana, hlavního pastora sboru The King Worship Chapel v Kaduna, byla Yakubu, členka Evangelikální církve Winning All (ECWA) v jejím rodném městě Tungan Magajiva v okrese Rijau, nigerijského státu Niger, falešně obviněna z rouhání se proroku Mohammedovi jistým muslimem, kterého předtím odmítla jako nápadníka.

Pastor Azzaman prohlásil, že obdržel informace o tomto případu od křesťanů přímo z inkriminované univerzity v Sokoto.

„Deborah Emmanuel si v rámci chatu na sociální síti WhatsApp stěžovala na to, jak jsou ve škole diskriminováni křesťanští studenti na úkor muslimských, kteří od vyučujících dostávají automaticky lepší hodnocení,“ uvádí pastor Azzaman pro agenturu Morning Star News (MSN). Podle vyjádření tohoto pastora „použili útočníci slova z chatu jako měřítko, podle něhož měla dívka Mohammeda urazit; ve skutečnosti však neurazila proroka, ale jen odmítla návrh jistého muslimského nápadníka, který ji pak obvinil z rouhání se Mohammedovi."

Podle místního zpravodajského serveru Ejest Gist se Yakubu také v chatu na WhatsApp vyjádřila, že složila zkoušky díky Kristu. Když pak byla následně vybídnuta, aby toto vyjádření odvolala, omluvila se, že tak neučiní. Poté vyzvala ostatní účastníky, aby se zdrželi diskuzí o náboženství.

Očití svědkové pro MSN uvedli, že dav muslimů vyvlekl v inkriminovaný den ráno Yakubu z jejího obydlí ven, kde ji útočníci ukamenovali a její mrtvé tělo následně spálili.

„Onoho rána byla křesťanská dívka ukamenována muslimskými studenty, kteří ji předtím obvinili z urážky Mohammeda. Její tělo pak spálili,“ prohlásil jistý James Shingumi, který byl očitým svědkem incidentu.

Římskokatolický kněz P. Kelvin Ugwu, který shlédl výše zmíněné video, vydal následně prohlášení, v němž říká: „Nedokážu se přimět k tomu, abych se podělil s někým o video, na kterém je vidět, jak tuto mladou dámu ukamenují a pak její tělo spálí. Je to něco děsivě traumatizujícího.“

Ugwu také uvádí, že na videu je slyšet, jak dav křičí džihádistický slogan: Allahu akbar.

„Proč se to stalo? Jaké urážky se vlastně dopustila?“ ptá se následně Ugwu. „Jak se celá věc bude vyšetřovat? Který článek naší ústavy dovoluje spáchat něco takového? Proč se o tomto zlu víceméně mlčí? Proč se k tomu nevyjádří muslimské elity? Kdy dojde na společenskou diskuzi, která by něco podobného zastavila?“

Farooq Kperosi, nigerijský profesor žurnalistiky na americké státní univerzitě v Kennsaw v Georgii, ve svém příspěvku na Facebooku uvedl, že „tyto zbabělé a vražedné šelmy, stojící za smrtí této křesťanky, samy také volají k Bohu, aby je ochránil před bandity, kteří způsobují, že se jejich komunity nepřetržitě topí v oceánech krve.“

„Tato monstra je možno na videu snadno identifikovat,“ prohlašuje Kperosi, který je sám muslimem. „Provinční vláda v Sokoto je musí nechat bezprostředně zatknout a udělat z nich precedens. Pokud tak neučiní, bude tento druh barbarismu pokračovat. Nigérie nedokáže přežít takovéto nábožensky motivované vraždy nevinných lidí.“

Podle policejního náčelníka v Sokoto byli v souvislosti s tímto případem zatknuti již dva studenti. Policejní mluvčí také uvedl, že budou zatčeny všechny osoby spojené s tímto zločinem.

Zabití studentky potvrdil i státní informační komisař s komentářem, že jako proaktivní opatření proti další eskalaci byla uzavřena celá instituce a guvernér státu nařídil ministerstvu pro vyšší vzdělávání i relevantním vyšetřovacím orgánům, aby se celou záležitostí intenzivně zabývaly.

„Během této doby si guvernér státu přeje, aby všichni zachovali klid a pořádek. Vláda na základě vyšetřování podnikne následně všechny potřebné kroky,“ uvedl zmíněný komisař.

Také katolický biskup diecéze v Sokoto, P. Matthew Hassan Kukah, apeloval na křesťany, aby zachovali klid a příslušné úřady vyzval, aby zatkly a pohnaly k odpovědnosti pachatele.

"Tím jediným závazkem, který dluží nyní rodině zavražděné dívky její spolužáci i úřady, je ujištění, že všichni, kdo se provinili při tomto nelidském činu, a to bez ohledu na jejich motivaci, budou odsouzeni podle platných zákonů této země,“ uvádí v tiskovém prohlášení Kukah. „Tohle nemá nic společného s náboženstvím. Křesťané žili zde v Sokoto s muslimy po léta pokojně. Na tuto záležitost je nutné pohlížet jako na kriminální čin, který musí být podroben zákonu.“

Představitelé Hautské křesťanské nadace (HKN), která působí mezi Hauty v severní Nigérii, uvádějí, že Yakubu byla vedoucí křesťanského společenství studentek celého kampusu.

„Potíže nastaly od chvíle, kdy začala argumentovat na sociální síti WhatsApp, což nakonec vyústilo v její zavraždění,“ uvádí se v tiskovém prohlášení HKN. „Modleme se za její rodinu i za společenství křesťanských studentů, prosme Boha, aby ochránil životy dalších křesťanů v kampusu i ve městě, které je hlavním stanem islámu v Nigérii, kde sídlí zdejší sultanát.“

Vůdce nigerijských muslimů, sultán ze Sokoto, vydal již prohlášení, ve kterém tento čin odsoudil.

„Rada sultanátu se zděsila nad zprávou o nešťastné události v Shehu Shagari Collage v Sokoto, která vedla ke ztrátě života studentky této univerzity,“ prohlašuje sultán prostřednictvím sekretáře sultanátu Sa’idu Muhammadu Maccido. „Rada sultanátu rezolutně odsuzuje tento čin a naléhá na bezpečnostní složky, aby pachatele tohoto nespravedlivého skutku postavily před spravedlnost. Rada sultanátu naléhá na všechny obyvatele, aby se zasazovali o pokojné soužití mezi všemi lidmi tohoto státu a národa.“

 

Nigérie je zemí, kde podle seznamu organizace Open Doors bylo v posledním roce zabito nejvíce křesťanů. Konkrétně mezi 1. říjnem 2020 a 30. zářím 2021 šlo o 4650 zabitých. O rok dříve to bylo 3530 usmrcených křesťanů. Taktéž počet unesených křesťanů byl největší v Nigérii, a to 2500, což je o 990 více než o rok předtím.

Na seznamu zemí s nejsilnějším pronásledováním křesťanů poskočila v roce 2022 Nigérie z předešlého devátého místa na sedmou pozici, což je její zatím nejhorší hodnocení.

― Morning Star News, 12. května 2022

Ukamenování křesťanské studentky

Vysokoškolská studentka Deborah Emmanuel Yakubu byla ukamenována 12. května 2022 v nigerijském městě Sokoto. (Facebook)