Unesený kněz zabit svými únosci

Nigérie

Podle sdělení kanceláře církve římskokatolický kněz, kterého unesli začátkem března v městě Kaduna na severu Nigérie, byl mezi 18. až 20 dubnem usmrcen svými únosci. Osmačtyřicetiletého P. Joseph Aketeh Bako z farnosti sv. Jana unesli 8. března kolem 13. hodiny z jeho domova v prostorách budovy farnosti, která se nachází v okrsku Kudenda v Kaduna, hlavním městě stejnojmenného nigerijského státu. Při útoku byl zabit i jeden ze strážců objektu. Tajemník Kadunské arcidiecéze, Christian Okewu Emmanuel vydal 11. května prohlášení, že uneseného kněze únosci zavraždili, avšak informace o okolnostech tohoto činu nebudou prý kvůli probíhajícímu vyšetřování sdělovány. 

„S těžkým srdcem, avšak v plném sklonění se před Božím úradkem, oznamujeme smrt P. Joseph Aketeh Bako, kterého zabili jeho únosci mezi 18. - 20. dubnem 2022,“ uvedl zmíněný tajemník.

V prohlášení se nezmiňuje identita únosců, ale podezíráni jsou fulbští pastevci, kteří v této oblasti často spolupracují s muslimskými teroristy.

Při útoku zabitý strážce prostorů arcidiecéze byl identifikován jen jako jistý Luka, a útočníci usmrtili ještě dalšího člověka, když při útěku z místa činu kolem sebe sporadicky stříleli. Společně s Bako byly ještě údajně uneseny žena a dvě děti.

Nigérie je zemí, kde podle seznamu organizace Open Doors bylo v posledním roce zabito nejvíce křesťanů. Konkrétně mezi 1. říjnem 2020 a 30. zářím 2021 šlo o 4650 zabitých. O rok dříve to bylo 3530 usmrcených křesťanů. Taktéž počet unesených křesťanů byl největší v Nigérii, a to 2500, což je o 990 více než o rok předtím.

V počtu napadených sborů zaostala Nigérie jen za Čínou, kde bylo podle zprávy zaznamenáno 470 útoků. Na seznamu zemí s nejsilnějším pronásledováním křesťanů poskočila v roce 2022 Nigérie z předešlého devátého místa na sedmou pozici, což je její zatím nejhorší hodnocení.

― Morning Star News, 9. května 2022