Upálení katolického kněze

Nigérie

 

V nigerijském státě Niger na severozápadě země byl před úsvitem 15. ledna upálen římsko-katolický kněz poté, co útočníci zapálili obytnou část fary. Při útoku byl rovněž zraněn pomocný kněz.

Podle vyjádření policie se útočníci snažili vniknout do obydlí rev. Isaaca Achiho v katolické farnosti sv. Petra a Pavla v městě Kafin-Koro, které leží v nigerijském provinčním státě Niger v kraji Paikoro. Bandité obydlí následně zapálili a utekli ještě před příjezdem policie.

„Tito bandité se nejprve pokusili vniknout do kněžské rezidence, což se jim nakonec nepodařilo, a proto budovu alespoň zapálili, v důsledku čehož zmíněný kněz uhořel,“ prohlásil Wasiu Abiodun, mluvčí státu Niger v tiskovém prohlášení. Abiodun dále uvedl, že „policejní zásahová jednotka sice dorazila zanedlouho na místo útoku, avšak budova již byla v plamenech a útočníci byli na útěku“.

Podle citovaného vyjádření byl při útoku rovněž postřelen pomocný kněz rev. Collins Omeh, který musel být převezen do nemocnice.

Jeden z tamních obyvatel v textové zprávě pro agenturu Morning Star News (MSN) uvedl, že Achi byl děkanem v diecézi Minna a předsedou oblastní Křesťanské asociace státu Niger (KAN) v Paikoro.

„Jeho asistenta pátera Collins Omeha střelili útočníci do ramene. Fara a obytné prostory zcela shořely,“ uvedl v textové zprávě zmíněný rezident.

Další z tamních obyvatel jménem Israel Bitrus vyjadřuje nad útokem zármutek.

„Je to černá neděle pro katolickou diecézi v Minna,“ prohlašuje ve své textové zprávě MSN.

Zástupci provinční vlády útok označují za „bezbožný a nehumánní“.

„Je to smutný okamžik, je-li tímto způsobem zabit nějaký kněz, neboť to znamená, že nikdo z nás není v bezpečí,“ uvádí ve svém prohlášení Mary Noel-Berje, vedoucí tiskové kanceláře guvernéra. „Takoví teroristé toto bezpečí ničí, a je nutno udělat radikální opatření pro nápravu.“

Také rev. Bulus Dauwa Yohanna, předseda KAN státu Niger útok odsoudil. „Již bylo dost takových svévolných útoků, při nichž byli zabíjeni naši nevinní spoluobčané,“ prohlásil Yohanna v tiskové zprávě. „Vyjadřujeme své znepokojení nad lehkovážností a vlažností nigerijské vlády k těmto tak ohavným činům namířeným proti církvi.“

Za uplynulý rok 2022 vede Nigérie pomyslný žebříček v počtu zabitých křesťanů. Podle agentury Open Doors stoupl jejich počet oproti předchozímu roku z 3550 na 4650. Počet unesených křesťanů byl v Nigérii rovněž nejvyšší, a dosáhl čísla 2500, zatímco rok předtím bylo v této zemi nahlášeno 990 unesených křesťanů.

Podle Open Doors zaostala v počtu napadených křesťanských kongregací Nigérie s 470 případy jen za Čínou.

Na seznamu zemí s nejsilnějším pronásledováním křesťanů se posunula Nigérie v roce 2022 z předešlého devátého místa na sedmou pozici, což je její zatím nejhorší hodnocení.

― Morning Star News, 15. ledna 2023

Upálení katolického kněze

Isaac Achi