Útok v kostele během bohoslužby

Nigérie

 

5. června přišly do katolického kostela  sv. Františka v nigerijském městě Owo (stát Ondo) stovky křesťanů. Věřící chtěli společně slavit letniční neděli. Bohoslužby však náhle přerušily exploze a střelba. Většina křesťanů, kteří se pokusili z kostela utéci, byla zasažena kulkou, a to jak uvnitř, tak vně budovy. Když bylo vraždění u konce, zůstaly v krvi na zemi ležet desítky mrtvých, děti nevyjímaje. Zranění pak byli odvezeni do nemocnice. Podle posledních údajů počet obětí přesáhl sedmdesát. 

Ještě než útočníci ujeli z místa vraždění v kradeném automobilu, prošli kostelem a hledali křesťany, kteří se tam někde snažili před střelbou ukrýt. Celé toto běsnění trvalo kolem dvaceti minut. Identita i motivy pachatelů však zůstávají nejasné, neboť žádná z teroristických skupin se dosud k činu nepřihlásila. Některé místní zprávy však z činu obviňují pastevce z kmene Fulbů. Podle svědků vešli do kostela před zahájením střelby čtyři muži a čtyři útočníci také z činu ujeli.

Tento teroristický útok byl nečekaný, neboť město Owo leží v jihovýchodním státě Ondo, tedy v té části Nigérie, která byla dosud podobných útoků ušetřena, protože jsou typické spíš pro jiné části země. Tamní politici útok jednoznačně odsoudili, viceprezident Yemi Osinbajo jej označil za „nepředstavitelné zlo“ a guvernér státu o něm hovořil jako o „hnusném a satanském činu“.

Hlas mučedníků, Kanada 9. června 2022

Útok v kostele během bohoslužby

Katolická diecéze v Owo oznámila, že hromadný pohřeb obětí nedávného masakru v kostele sv. Františka (na snímku) se bude konat 17. června.