Vojenské jednotky přepadly dva sbory

Myanmar

Dva církevní sbory se staly nedávno terčem útoku vojáků vládní armády. Od zdejšího státního převratu z loňského února čelí náboženské menšiny obnovenému násilí ze strany armády.

10. dubna v časných ranních hodinách připravovali členové katolické farnosti sv. Josefa ve vesnici Sharge jídlo na slavnost Květné neděle, která se měla konat později toho dne. Již kolem tří hodin ráno vtrhli do kostela vojáci a zadrželi třináct lidí, včetně pomocného kněze farnosti. Po několika hodinách výslechů byli věřící propuštěni, avšak podle posledních zpráv kromě onoho mladého kněze, který zůstává ve vazbě. Církevní představitelé mezitím aktivně vyjednávají s juntou o jeho propuštění.

O dva dny dříve, 8. dubna, přepadlo odhadem asi čtyřicet vojáků katedrálu Nejsvětějšího Srdce v Mandalaj a zadrželo na tři hodiny celou přítomnou kongregaci shromážděnou k postní modlitební bohoslužbě. Následně byli zadržováni arcibiskup Marco Win Tin, společně asi s dvaceti kněžími a dalšími církevními představiteli, zatímco vojáci hledali zbraně, zlato a peníze ― položky, o kterých se domnívali, že jimi církev podporuje rebely oponující vojenské juntě.

Navzdory odmítání členů církve z nařčené podpory rebelů pokračovali vojáci s prohledáváním celé budovy. Nic však nenalezli. Přesto zůstala třicítka příslušníků junty v katedrále ještě celou noc. Naštěstí nebyl při tomto incidentu nikdo zraněn, zadržovaní křesťané však byli pochopitelně vystaveni značnému stresu.

― The Voice of the Martyrs Canada, 21. dubna 2022