Vražda křesťanských obchodníků

Somálsko

Šest keňských obchodníků, všichni křesťanského vyznání, bylo 29. března zabito na hranicích mezi Keňou a Somálskem. Pachatelé tohoto činu uprchli následně do příhraničního somálského města Dhobley a odtud pokračovali dál do vnitrozemí. Předpokládá se, že šlo o členy militantní islamistické organizace aš-Šabáb.

Šest zabitých křesťanů prodávalo v Dhobley v posledních šesti letech plastové nádobí a další domácí potřeby. V den útoku tito obchodníci právě otevírali své obchody, když se znenadání objevila skupina ozbrojenců se zakrytými tvářemi, kteří začali ihned na křesťanské obchodníky střílet. Čtyři zasažení křesťané zemřeli okamžitě, zatímco další dva podlehli svým zraněním až v nemocnici.

Má se za to, že se zabití věřící stali terčem útoku kvůli své náboženské příslušnosti a křesťanským aktivitám. Vedle své obchodní činnosti totiž tito křesťané často povzbuzovali muslimy, kteří potřebovali útěchu. Po jejich smrti vyšlo najevo, že několik muslimů tajně navštěvovalo jejich večerní modlitební chvíle ve snaze dozvědět se něco více o křesťanství, což zřejmě rozzlobilo místní islámské militanty.

Před tímto vražedným incidentem sdělil v únoru Joseph Githonga, jeden ze zabitých, jistému církevnímu představiteli, že si někteří z tamních muslimů stěžují na jejich křesťanské aktivity. Onen křesťanský představitel tedy Josephovi poradil, aby se při shromáždění vyhýbali hlasitému zpěvu a omezili se jen na společné studium Písma.

Na seznamu padesátky zemí, kde jsou křesťané pronásledováni, a který podle intenzity perzekuce sestavuje organizace Open Doors, figuruje Somálsko pro rok 2024 hned na druhém místě.

 – The Voice of the Martyrs, Kanada, 11. dubna 2024

Vražda křesťanských obchodníků

Ahmad Diriye, emír teroristické islamistické organizace aš-Šabáb