Vražda nepohodlného pastora

Myanmar

 

18. března vstoupili tři ozbrojení muži do obchodu s počítači, který ve svém domě v městečku Magaung provozoval pastor Nammye Hkun Jaw Li. Neznámí útočníci pastora dvakrát střelili do břicha, a pak jeho smrt pojistili ještě třetí střelou do hlavy. V době zveřejnění této zprávy nejsou totožnost ozbrojenců ani důvod atentátu zcela objasněné. Pastor po sobě zanechal truchlící manželku a tři děti.

Zabitý věřící byl známou vůdčí osobností tamní křesťanské komunity a často se také účastnil protivojenských protestů. Byl rovněž zapojen do komunitní protidrogové organizace s názvem Pat Jasan. Komunita byla svědkem značných nepokojů kvůli působení armády v oblasti a bylo uveřejněno několik zpráv o zabití nebo zadržování místních křesťanských představitelů příslušníky vojenské junty. V případu zabití pastora Nammye se však předpokládá, že incident souvisí s jeho zapojením do boje proti výrobě a distribuci narkotik.

V souvislosti s pokračujícími násilnostmi byly v Myanmaru zabity nebo vysídleny stovky nevinných lidí. Armádní jednotky se zde běžně zaměřují na křesťany.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 4. dubna 2024

Vražda nepohodlného pastora

Zavražděný myanmarský pastor Nammye Hkun Jaw Li.