Významný křesťanský představitel zemřel ve vězení

Eritrea

Reverend Ghirmay byl jedním ze zakladatelů eritrejské kongregace Full Gospel Church. Represivní režim tuto denominaci zakázal v roce 2002 a její hlavní představitelé skončili v roce 2004 ve vězení. V následujících dvou desetiletích byly pro svoji víru uvězněny tisíce eritrejských křesťanů. Tito věřící museli často snášet nelidské podmínky a zacházení. Přestože byl reverend Ghirmay již napůl v důchodu, policie ho v červenci 2021 znovu zatkla a bez jakéhokoli obvinění byl umístěn do zařízení s nejvyšší ostrahou v Asmaře. Nedávno se objevila smutná zpráva, že reverend Ghirmay po téměř třech letech strávených ve vazbě nakonec ve vězení v třiaosmdesáti letech zemřel. Podle svědků „snášel své utrpení s neutuchající vírou“. Tento letniční pastor po sobě zanechal pět dětí a třináct vnoučat.

Jeden ze synů zemřelého pastora, Samuel Ghirmay, byl také coby luterský pastor uvězněn pro svoji víru. I když otec i syn prodlévali v tomtéž vězení, nikdy jeden druhého ani nezahlédli. Podle spolehlivých zdrojů pak nebyl Samuel Ghirmay o smrti svého otce ani informován a v současnosti je držen v kovovém přepravním kontejneru  ̶  což je nechvalně proslulý nehumánní způsob věznění odpůrců eritrejského režimu, jak vzhledem k extrémním teplotním výkyvům v této pouštní zemi, tak i k naprosto nehygienickým podmínkám, kterým jsou vězni vystaveni.

Dr. Berhane Asmelash, eritrejský lékař a anglikánský duchovní z britské organizace Release Eritrea, který sám strávil rok v takovém vězení, vyjadřuje značné obavy o osud stovek křesťanů, kteří jsou v jeho vlasti zadržováni, a jež pobývají v tomtéž vězení jako zesnulý reverend Ghirmay. „Mnozí již ve vězení zestárli a trpí různými zdravotními potížemi,“ uvádí dr. Asmelash. Většina z těchto křesťanů je ve vězení držena bez náležitého obvinění a soudního procesu. V některých případech jsou takto ve vězení již dvacet let.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 23. května 2024

Významný křesťanský představitel zemřel ve vězení

V eritrejském vězení zesnulý Reverend Ghirmay Aray