Zabití mladé ženy, která opustila islám

Irák

Mladá žena, která se v městě Irbílu, hlavním středisku autonomní oblasti Iráckého Kurdistánu připravovala na křest, byla nalezena minulý týden mrtvá. Jak uvedla místní média, spáchali na ní s největší pravděpodobností členové její vlastní rodiny tzv. „vraždu ze cti“ kvůli tomu, že se stala křesťanskou konvertitkou.

Podle místních agentur bylo tělo dvacetileté Eman Sami Maghdidové nalezeno 7. března svázané balící páskou a pohozené mezi písečnými poli poblíž irbílského mezinárodního letiště. Agentura Asia News uvedla, že tělo zavražděné neslo množství bodných ran.

Policie přitom podezřívá z účasti na tomto násilném činu rodinné příslušníky zavražděné. Arabská média přinesla zprávu, že otec zabité ženy je prominentním imámem v místní mešitě. Její strýc byl v souvislosti s její vraždou vzat do vazby, ale není jisté, zda byl obžalován nebo jen vyslýchán. Zprávy o možném zatčení dalšího z příbuzných jsou ale rozporuplné.

Podle lidsko-právní organizace Middle East Concern (MEC) oznámila žena několik týdnů před tragickou událostí svoji konverzi ke křesťanství na svém účtu jedné sociální sítě.

Maghdid, která vystupovala pod křesťanskou přezdívkou Marie, se těšila značné pozornosti hned na několika sociálních sítích, kde vychvalovala rovná práva a svobody pro ženy. Její komentáře sledovalo téměř padesát tisíc ostatních účastníků.

Maghdid nebyla jen křesťanskou konvertitkou, ale také dlouhodobou a otevřenou kritičkou islámu. Již ve dvanácti letech byla přinucena ke sňatku, ze kterého se jí však po čtyřech letech podařilo nějakým způsobem vyvléknout. Maghdid demonstrovala svůj rozchod s islámem na různých videích, na nichž kouřila cigarety a byla oblečená do šatů, které jsou v mnoha muslimských zemích považovány za neslušné. V mnoha videích měla navíc na krku křížek. Maghdid podle MEC se rovněž objevovala ve videích na síti TikTok, kde zpívala křesťanské písně.

Na seznamu organizace Open Doors zaujímá Irák čtrnácté místo v pořadí zemí, kde je nejobtížnější být křesťanem. Podle Open Doors mnoho křesťanů v Iráku čelí netoleranci a pronásledování nejen od příslušníků militantních islámských skupin či vládních úřadů, ale také ze strany vlastních rodinných příslušníků.

„Křesťané muslimského původu zakoušejí hlavně tlak od rodinných příslušníků,“ uvádí zpráva Open Doors. „Musí proto svoji víru tajit, jinak riskují, že na ně zaútočí členové jejich  rodin, klanů či místní komunity. Konvertité riskují také ztrátu dědických práv nebo práv na věno, apod. “


- Morning Star News, 16. března 2022