Začátek roku ve znamení protikřesťanských násilností

Nigérie

 

Ještě v listopadu minulého roku se zdálo, že množství incidentů protikřesťanského násilí a únosů v Nigérii ve srovnání s předchozím rokem klesl. Vánoční období však přineslo vlnu mimořádně násilných útoků. I po Novém roce to vypadá, že přicházející zprávy potvrzují rostoucí brutalitu ze strany militantních skupin v severní a střední Nigérii.

1. ledna zaútočili členové Boko Haram na dvě křesťanské vesnice v oblasti Chibok ve státě Borno. Nejprve se zaměřili na osadu Gartamawa, kde zabili dvanáct lidí a dvě osoby zranili. Ozbrojenci následně přepadli skupinu křesťanů, kteří se vraceli do nedaleké vesnice ze smutečního shromáždění, konaného na připomínku těch, kteří byli předtím zabiti v Gartamawa. Při tomto incidentu byly zabity dvě osoby a jednu mladou dívku teroristé unesli.

O dva dny později podnikli fulbští povstalci útoky ve dvou okresech státu Kaduna. V okrese Kauru bylo zabito sedmnáct křesťanů a 36 dalších bylo uneseno. Podle vládních zdrojů zachránily 22 z unesených věřících ozbrojené skupiny místních hlídek. Ve vesnici Gefe v okrese Kajuru bylo zavražděno dalších sedmnáct křesťanů. V souvislosti s těmito útoky nazval guvernér státu Kaduna jejich pachatele „zvířaty v lidské kůži“, jejichž jediným cílem je „zvrátit úspěchy, které dobří lidé ve státě Kaduna dosáhli při obnovování důvěry, vzájemného porozumění a při snaze oživit ekonomiku ohrožovanou násilnými konflikty “.

Násilnosti pokračovaly také 5. ledna, kdy hodinu po půlnoci povstalci (šlo buď o příslušníky Provincie Islámského státu Západní Afrika (ISWAP) anebo členy nějaké frakce skupiny Boko Haram) napadli město Kwari ve státě Yobe. Militanti vstoupili do budovy kostela, kde zabili pastora Luky Levonga a další přítomné členy sboru, a poté budovu zapálili. Během násilností zaútočili povstalci také na obydlí několika členů církve, zabili přitom třináct křesťanů a zničili jejich domy i vozidla.

Rovněž 7. leden přinesl sérii smrtících útoků fulbských teroristů, kteří se tentokrát zaměřili na tři vesnice ve státě Benue. V době, kdy vesničané spali, chodili útočníci od domu k domu, přičemž zabili deset lidí a několik dalších zranili. Mnoho vesničanů pak, ve snaze zachránit si život, ze svých domovů uprchlo.

Všechny tyto nedávné incidenty naznačují, že Nigérie zůstává pro křesťany extrémně nebezpečnou zemí, a to zejména kvůli opakovaným útokům příslušníků různých militantních skupin.

̶  The Voice of the Martyrs, Kanada, 25. ledna 2024