Po nedávném ničivém zemětřesení se pozornost světa v poslední době soustředila na Turecko a severní Sýrii, kde v době, kdy byla tato zpráva psána, zemřelo v důsledku katastrofy více než 20 000 lidí. Navíc desítky tisíc přeživších zůstaly uprostřed chladné zimy bez domova. Zprávy od křesťanů v postižené oblasti odhalují rozsáhlé utrpení, ke kterému dochází kvůli ztrátě blízkých, ale také obrovskou nouzi přeživších obětí ― potřebují přikrývky, jídlo a další důležité nezbytnosti běžného života.
Národy světa se scházejí, aby nabídly všemožnou pomoc. Tomu však brání politické nepokoje v regionu. Syrská vláda nadále bojuje s kurdskými rebely, kteří ovládají velkou část oblasti zasažené katastrofou. V důsledku toho humanitární pracovníci systematicky narážejí na zátarasy ze strany syrské vlády, když se snaží dopravit potřebnou pomoc těm, kteří trpí. Podobně v Turecku tvoří Kurdové značné procento lidí v postižené oblasti. Pokračující mnohaletý konflikt mezi kurdskými separatistickými skupinami a tureckou vládou však situaci dále zhoršuje.
Než tato poslední krize zasáhla region, způsobila turecká vláda v čele s prezidentem Erdoganem četné problémy křesťanským pracovníkům. Vládní představitelé při každé příležitosti zdůrazňují, že jejich země je muslimská, přestože křesťanství zde má již dvoutisíciletou historii. Křesťanští uprchlíci ve svých pokusech vyrovnat se s nepokoji na Blízkém východě často utíkali do Turecka, protože věřili, že je to bezpečné místo. Jakmile se tam však tito věřící dostali, ocitli se leckdy v děsivých podmínkách a pod hrozbou deportace do nebezpečných oblastí.
― The Voice of the Martyrs, Kanada, 9. února 2023