Zadržený církevní představitel

Čína

Ráno 16. března 2021 provedli příslušníci čínské veřejné bezpečnosti razii v Reformované církvi Ren'ai v Guiyang a vzali deset křesťanů do vazby. Hlavní představitel církve a předseda staršovstva Zhang Chunlei šel následně vyjednávat na policejní stanici, ale i on byl nakonec zadržen. Během následujících měsíců pak úřady znemožňovaly vězněnému církevnímu představiteli návštěvy jeho právníka.

V jednom ze svých posledních příspěvků na sociálních sítích Zhangova manželka Yang Aiqing uvedla, že jejímu manželovi bylo 6. června konečně umožněno setkat se s právním zástupcem. Podle tohoto advokáta Zhang zhubl, ale jinak se zdá, že je na tom zdravotně dobře. Žádá křesťany, aby si o něj nedělali starosti, ale raději se modlili za situaci církve v Číně. Zhang prý také prohlásil, že věří v Božím načasování ve své propuštění, a čas ve vězení využívá k modlitbě za ostatní křesťany. 

Od chvíle, kdy byl případ Zhanga předán Lidovému soudu v městě Guiyang, uplynuly více než čtyři měsíce. Jeho advokát však stále ještě neobdržel žádné dokumenty o obžalobě. Proto dosud stále není známo, kdy se uskuteční soudní proces k jeho případu a jaká obvinění budou proti němu nakonec vznesena.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 16. června 2022