Zákon proti náboženským konverzím bude zrušen

Indie

 

Ve státních volbách konaných 10. května v indickém státě Karnátaka získala sekulární strana Indického národního kongresu více křesel než předchozí vládnoucí nacionalistická strana Bharatiya Janata Party (BJP). Nově zvolená vláda se snaží splnit předvolební sliby a zvrátit dřívější „protiústavní rozhodnutí“. Vláda nyní hodlá zavést legislativu, která zruší státní „zákon o ochraně práva na svobodu náboženského vyznání“, veskrze označovaný jako zákon proti náboženské konverzi. Nová legislativa má být představena na nadcházejícím zasedání vlády, které začíná 3. července. Nová vláda také plánuje odstranit předchozí změny provedené ve školních učebnicích, jež podporovaly agresivní hinduistickou a nacionalistickou ideologii, tzv. hindutvu.

Členové BJP naznačenou legislativu odsoudili. Jeden opoziční politik obvinil nastupující vládu z „proti-hinduistické agendy“, jejímž prostřednictvím hodlá údajná „konverzní mafie“ vyhladit hinduisty. Na druhou stranu tamní křesťanské skupiny kvitovaly tyto změny s úlevou. Zástupce syrsko-malabarské církve v tiskové zprávě oznámil, že rozhodnutí si „zasluhuje uznání všech, kdo stojí za demokracií a lidskými právy“. Katolický arcibiskup Peter Machado z Bangalore vyjádřil „hlubokou vděčnost a uspokojení“ a uvedl, že křesťané v Karnátaka si přejí „nadále sloužit všem lidem bez ohledu na kastu a vyznání, a zejména pak chudým a stojícím na okraji společnosti“.

Karnátaka je jedním z devíti indických států, kde byly zavedeny zákony proti náboženské konverzi. Tato legislativa, která se zaštiťuje snahou zabránit vynuceným náboženským konverzím, je ve skutečnosti hrubě zneužívána těmi, kteří v Indii odmítají jakékoli jiné náboženství než hinduismus.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 22. června 2023