Zatčení uznávaného pastora

Čína

 

V srpnu 2022 byl odsouzen k patnácti měsícům vězení za „organizování nelegálních shromáždění“ pastor Geng Cejun. Navzdory odporu představitelů čínské komunistické strany, společenství vedené pastorem Gengem se odmítlo připojit k vládou kontrolovanému vlasteneckému hnutí Three-Self Patriotic Movement, a bylo proto považováno za nezákonnou církev.

V následujících měsících po vynesení rozsudku měl pastor Geng zdravotní problémy a jeho rodině bylo zakázáno ho navštěvovat. Nedávné zprávy však naznačují, že spoluvězni a dokonce i vězeňští dozorci se k pastorovi chovají s maximální úctou. Ve věznici jsou ti, jimž byla přidělena červená vesta, povinni pracovat na noční směně. Pouze pastor Geng však dostal zelenou vestu, která ho osvobozuje od vykonávání jakékoli noční práce. Lidé ve věznici k němu chovají velký respekt, hovoří o něm jako o „pastorovi“ a mnozí se na něj také často obracejí se svými nejrůznějšími problémy.

Rodinní příslušníci pastora nadále žádají o povolení návštěv, což jim nebylo od jeho prvního zatčení z 5. prosince 2021 prozatím povoleno. Nejprve pro zákaz návštěv úřady používaly jako výmluvu pandemická omezení, pak se vězeňská správa již jen suše odvolávala na své „směrnice a nařízení“.

― The Voice of the Martyrs, Kanada, 9. února 2023