Zatčení více jak stovky mladých křesťanů

Eritrea

 

V polovině dubna se v eritrejském hlavním městě Asmara konalo shromáždění mladých křesťanů, z nichž někteří byli studenty technického institutu Mai-Nefhi College. Na shromáždění společně zpívali křesťanské chvalozpěvy, které také sdíleli na portálu YouTube (hudební videoklip této studentské skupiny lze shlédnout zde: The Mahalians Ab Edka Eyu 2022). Jelikož však nebyli tito studenti členy vládou schválené církve, bylo jejich setkání v očích úřadů ilegální.

Policie proto zatkla všechny účastníky shromáždění, celkem 103 osob. Tito mladí křesťané jsou nyní zadržováni v nechvalně známém vězení Mai Serwa. Od roku 2002 byly z podobných důvodů zatčeny již tisíce eritrejských křesťanů, kteří jsou nezřídka drženi v kovových přepravních kontejnerech a vystaveni tak nemilosrdně všem povětrnostním podmínkám, stejně jako mučení vyšetřovatelů a vězeňských dozorců. Tito křesťané také často zůstávají po řadu let ve vězení jen tak, z libovůle tamních úřadů bez řádného soudního procesu.

O současném reálném počtu osob vězněných v Eritreji z náboženských důvodů jsou nyní k dispozici různé odhady. S tímto posledním případem se toto číslo pohybuje kolem 500. Většina z těchto vězňů pochází z neregistrovaných letničních nebo jiných evangelikálních denominací.

 ― The Voice of the Martyrs, Kanada, 27. dubna 2023