Křesťané vězněni dvacet let bez soudního procesu

Eritrea

 

Dne 23. května 2004 nechaly eritrejské úřady zatknout dva pastory církve Full Gospel Church. Šlo o dr. Kiftu Gebremeskela a pastora Haile Nayzgiho. Jejich zatčení bylo odezvou na vládní zákaz vydaný v roce 2002 proti všem náboženským komunitám s výjimkou čtyř hlavních náboženských proudů. Během roku 2004 pak probíhalo zatýkání pastorů zakázaných organizací, jejichž počet byl odhadován na sto dvacet. K nim se řadí dalších asi sto padesát domácích kongregací, které se staly tehdy vládním výnosem také ilegálními. Nejprve byl v červnu 2004 zatčen pastor Meron Gebreselasie, a později v říjnu téhož roku byli zatčeni dr. Futsum Gebrenegus, dr. Tekleab Mengisteab a rev. Gebremedhin Gebregiorgis.

Všech šest církevních představitelů setrvává ve vězení již dvacet let, a to bez soudního procesu. Během celé doby věznění je jim odpírán jakýkoli kontakt, jak s jejich blízkými, tak s kýmkoli jiným. A jelikož neproběhlo soudní řízení, uvěznění křesťané jsou zadržováni, jak bez oficiálního obvinění, tak i bez udání celkové doby, po které mají ve vězení zůstat.

Jeden z jejich kolegů, pastor Ghirmay Araya, který patřil k zakladatelům kongregace Full Gospel Church, nedávno ve vazbě zemřel. (viz další zpráva). Odhady počtu křesťanů, kteří jsou v současnosti v Eritreji vězněni bez náležitého procesu, se pohybují mezi tři sta padesáti až tisícovkou osob. Mezi nimi je i syn zemřelého rev. Ghirmaye.

Pamatujte v modlitbách na tyto eritrejské křesťany vězněné často ve velmi zoufalých podmínkách.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 30. května 2024

Křesťané vězněni dvacet let bez soudního procesu

Foto: Christian Solidarity Worldwide / Human Rights Concern Eritrea / Release Eritrea