Odvolací řízení v případu vězněných manželů

Írán

 

Sára Ahmadi a Homayoun Zhaveh, křesťanský manželský pár, který je od loňského srpna vězněn, byl 9. dubna informován, že íránský nejvyšší soud přijal jejich třetí žádost o obnovu řízení. První dvě žádosti podané v roce 2021 byly tímto soudem zamítnuty.

Tito íránští křesťané byli odsouzeni v listopadu 2020 kvůli své činnosti v podzemní církvi. Homayoun, který trpí pokročilou Parkinsonovou chorobou, byl odsouzen ke dvěma letům vězení a jeho manželka Sára k osmi letům (další informace k tomuto případu: Křesťané podzemní církve dostávají tvrdé tresty).

Po vynesení rozsudku bylo těmto křesťanům sděleno, že mají čekat na výzvu, aby se hlásili do vězení. Po měsících čekání byli manželé v srpnu 2022 předvoláni do správní kanceláře věznice Evin. Sára a Homayoun tam šli v přesvědčení, že si mají pouze vyzvednout svůj zabavený osobní majetek. Místo toho však byli nečekaně vzati do vazby. Od té doby zůstávají ve vězení.

Případ Sáry a Homayouna bude 9. května přezkoumávat teheránský odvolací soud. Kvůli Homayounovu vážnému zdravotnímu stavu (před jejich zatčením byla Sára manželovou pečovatelkou) měli o ně příbuzní a přátelé velké obavy. Doufají však, že obnovené řízení přinese pozitivní výsledky. Pamatujme v modlitbách na tyto vězněné íránské křesťany zejména v souvislosti s odvolacím řízením.

The Voice of the Martyrs, Kanada, 20. dubna 2023