AKTUÁLNĚ

SD

Súdán

Súdán

Pět křesťanů bylo zraněno, když 14. května neidentifikovaní střelci vešli v ranních hodinách do kostela koptské pravoslavné církve v súdánském městě Omdurmán. Při tomto útoku byli zraněni rev. Arsanius Zaria, jeho syn, dále církevní kantor, hlídač a jeden farník. Všech pět křesťanů muselo vyhledat lékařské ošetření v nemocnici, ze které byli již mezitím propuštěni. Při útoku vtrhli podle svědků útočníci do kostela a přítomné začali častovat takovými nadávkami jako „nevěřící“ nebo „synové psů“ a přikazovali křesťanům, že musí ihned přijmout islám.

16. 06. 2023

Súdán

23. ledna byli v Súdánu zastřeleni čtyři křesťané. Z jejich vraždy jsou podezíráni islámští extrémisté. Kromě usmrcených křesťanů byly zraněny další čtyři osoby poté, co útočníci zničehonic začali střílet na skupinu křesťanů, která se vracela k ránu do ubytovacího střediska v Kadugli, hlavním městě súdánské provincie Jižní Kordofán.  Podle tamního zdroje přicházeli křesťané mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní do svého domova v Um Durein, když na ně znenadání zahájili palbu neznámí útočníci.

14. 02. 2023

Súdán

Po dva roky žil Abdalla Haroun Sulieman v Libanonu. Když se v únoru 2022 vrátil do Súdánu, netajil se tím, že se stal křesťanem a začal ihned svoji nově přijatou víru aktivně sdílet s lidmi vlastní komunity. Často se s nimi také modlil a bojoval na modlitbách za jejich uzdravení z různých neduživostí. Mnoho lidí z okolí k němu pak začalo chodit domů, aby ho prosili o modlitby za uzdravení. Abdalla vždy striktně odmítal přijímat za své modlitby od těchto lidí jakékoli peníze.

15. 12. 2022

Súdán

3. dubna se členové jednoho sboru v súdánském státě Gezira právě scházeli ke společnému shromáždění, když jim islámští militanti zabránili ve vstupu do budovy. Křesťané se však sešli ke společné modlitbě venku na dvoře. Když se věřící snažili shromáždit následující týden, narušili jejich bohoslužbu útočníci znovu. Během tohoto druhého incidentu vyvlekli násilníci z budovy pastora Estefanose a surově ho zbili. Při útoku byly zraněny také tři ženy.

08. 05. 2022