AKTUÁLNĚ

EG

Egypt

Egypt

Od roku 2016 schvaluje egyptská vláda pomalým tempem registraci více než 3700 církevních budov, které předtím fungovaly bez požadované licence. Existence těchto zařízení sahá ještě před rok 2016, tedy do doby, kdy prakticky nebyla možnost takové povolení získat. Pro koptské křesťany z vesnice Al-Azeeb byl již tak těžkopádný proces registrace na získání bezpečného místa k bohoslužbám ještě ztížen nepřátelským postojem některých sousedů.

18. 01. 2024

Egypt

Dva křesťané, otec a syn, byli 30. srpna zavražděni na Sinajském poloostrově. Podle všech insignií mají tento čin na svědomí příslušníci Islámského státu (IS). Na základě výpovědí příbuzných byli dva koptští křesťané, Salama Moussa Waheeb a jeho syn Hany, zastřeleni během své práce na polích ve vesnici Gelbana, která se nachází asi dvacet kilometrů východně od města El Qantara při Suezském kanále. Čtyřicetiletý Hany byl ženatý a zanechal po sobě manželku a dvě dcery.

16. 09. 2022

Egypt

V roce 2016 byl v Egyptě zřízen vládní výbor, který se měl zabývat více než 3 700 žádostmi o legalizaci církevních budov, jejichž stavba nebyla předtím úředně schválena. Budova kostela archanděla Michaela v al-Hilla fungovala až do nedávného schválení bez oficiální registrace. V očekávání problémů se zveřejněním kladného rozhodnutí vyslaly úřady pro jistotu bezpečnostní síly, aby střežily budovu kostela. Když se ale velký dav nedostal ke kostelu, obrátili se extrémisté místo toho na okolní domy, obchody a vozidla.

13. 08. 2022

Egypt

Za rouhání byl v Egyptě odsouzen k pětiletému vězení koptický křesťan. 29. ledna shledal Hospodářský soud v Káhiře Marco Gergese vinným z „opovrhování islámem“, a ze „zneužívání náboženství k prosazování extremistických postojů a popírání hodnot egyptského rodinného života,“ uvedla ve své zprávě EIPR.

18. 04. 2022