Eritrea
Dne 23. května 2004 nechaly eritrejské úřady zatknout dva pastory církve Full Gospel Church. Šlo o dr. Kiftu Gebremeskela a pastora Haile Nayzgiho. Jejich zatčení bylo odezvou na vládní zákaz vydaný v roce 2002 proti všem náboženským komunitám s výjimkou čtyř hlavních náboženských proudů. Během roku 2004 pak probíhalo zatýkání pastorů zakázaných organizací, jejichž počet byl odhadován na sto dvacet. K nim se řadí dalších asi sto padesát domácích kongregací, které se staly tehdy vládním výnosem také ilegálními.
Eritrea
Reverend Ghirmay byl jedním ze zakladatelů eritrejské kongregace Full Gospel Church. Represivní režim tuto denominaci zakázal v roce 2002 a její hlavní představitelé skončili v roce 2004 ve vězení. V následujících dvou desetiletích byly pro svoji víru uvězněny tisíce eritrejských křesťanů. Tito věřící museli často snášet nelidské podmínky a zacházení. Přestože byl reverend Ghirmay již napůl v důchodu, policie ho v červenci 2021 znovu zatkla a bez jakéhokoli obvinění byl umístěn do zařízení s nejvyšší ostrahou v Asmaře.
Eritrea
V dubnu byla v eritrejském hlavním městě Asmara zatčena skupina 103 mladých křesťanských hudebníků. Shromáždili se, aby zpívali písně chvály, které pak měly být sdíleny na YouTube. Mladí křesťané však byli vládou považováni za účastníky nezákonného náboženského shromáždění. Osoby, které jsou v Eritreji zatčeny z náboženských důvodů, nejsou většinou formálně obviněny a nestanou tedy ani před řádným soudem. Zadržení jsou pak zpravidla vězněni za brutálních podmínek, a jejich rodina se často ani nedoví, kde se nacházejí.
Eritrea
V nedávné zprávě sme uveřejnili výzvu k modlitbě za dva čelní křesťanské představitele, kteří kvůli své víře zůstávají již více než 7 000 dní ve vězení bez řádného soudního procesu. Přestože pastor Haile a dr. Kiflu jsou v eritrejském vězení drženi i nadále, a s nimi stovky dalších Ježíšových následovníků, můžeme se alespoň radovat z dobré zprávy, podle které bylo koncem července propuštěno z vězení třináct eritrejských křesťanů. Šlo o sedm žen a šest mužů, kteří měli strávit ve vězení přibližně deset let.
Eritrea
V roce 2002 schválila eritrejská vláda legislativu, která v zemi omezila náboženskou svobodu a postavila mimo zákon všechna náboženská uskupení vyjma stoupenců sunnitského islámu, eritrejského pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. Od té doby se dostaly do vězení stovky věřících křesťanů, kteří jsou často po léta drženi bez soudního procesu. Před svým zatčením byl pastor Haile Naizgi předsedou eritrejské letniční denominace Full Gospel Church of Eritrea (FGCE), zahrnující zhruba 150 domácích církevních společenství.
Eritrea
Pastor Tesfay Seyoum byl zakladatelem eritrejské křesťanské kongregace Meserete Kristos. Kvůli své křesťanské víře a zapojení do neregistrované náboženské skupiny strávil pastor Tesfay deset let ve vězení. Během věznění se u něho rozvinulo vážné nádorové onemocnění mozku. Členové církve spolu s jeho rodinou usilovali o to, aby se mu dostalo náležité lékařské péče. Jejich žádosti však byly opakovaně zamítány. Nakonec byl pastor Seyoum poslán na ošetření do nemocnice v Asmaře, kde o pět dní později, 9. dubna, zemřel.
Eritrea
V polovině dubna se v eritrejském hlavním městě Asmara konalo shromáždění mladých křesťanů, z nichž někteří byli studenty technického institutu Mai-Nefhi College. Na shromáždění společně zpívali křesťanské chvalozpěvy, které také sdíleli na portálu YouTube. Jelikož však nebyli tito studenti členy vládou schválené církve, bylo jejich setkání v očích úřadů ilegální. Policie proto zatkla všechny účastníky shromáždění, celkem 103 osob. Tito mladí křesťané jsou nyní zadržováni v nechvalně známém vězení Mai Serwa.
Eritrea
Podle nedávné informace bylo v polovině března zatčeno třicet křesťanů, kteří se scházeli k bohoslužbám v domě jednoho z věřících v eritrejském městě Keren. O celém incidentu však v tuto chvíli nemáme k dispozici žádné další podrobnosti. Nedávno zatčení křesťané se tak připojili k více než 400 dalším, kteří jsou kvůli své víře v současnosti zadržováni v eritrejských věznicích. Z jiného zdroje pak přišla zpráva, že nedávno bylo z vězení propuštěno devět křesťanů – čtyři z věznice Mai Serwa v Asmaře, a pět z věznice v přístavním městě Assab.
Eritrea
V květnu 2002 nechala eritrejská vláda uzavřít všechna neregistrovaná společenství a zavedla legislativu, která postavila mimo zákon jakoukoli náboženskou komunitu vyjma sunnitského islámu, eritrejské pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. I přesto došlo k prosazení řady restrikcí a kontroly státu. Dnes, více než dvacet let po zavedení omezující legislativy, pokračuje pronásledování v zemi, která je někdy příznačně označována za „Severní Koreu Afriky“.