AKTUÁLNĚ

CN

Čína

Čína

10. března se v jedné restauraci v čínském městě Fu-jang sešli členové domácí církve Maizhong Reformed Church. Během setkání vtrhla na místo policie a bez udání důvodů začala přítomné křesťany legitimovat a vyslýchat. Po chvíli na místo dorazili rovněž úředníci z místního úřadu pro náboženské záležitosti a také tajní policisté, kteří si vyšetřované křesťany fotografovali. Následně bylo osmnáct křesťanů společenství, včetně dvou dětí, odvedeno na policejní stanici, kde se pak výslechy protáhly drahně přes půlnoc. 

25. 04. 2024

Čína

V rámci své duchovní činnosti překračoval pastor John často hranici mezi Čínou a Myanmarem. Takto jeho služba pokračovala tři roky, aniž by se přitom setkal ze strany úřadů s nějakými problémy. V březnu 2017 byl ale pastor John se svým kolegou zatčen a oba byli obviněni z ilegálního přechodu hranice. Zatímco jeho spolupracovník Jing Ruxia dostal jednoletý trest, pastor John Cao byl odsouzen k sedmi letům vězení. Po několika neúspěšných odvoláních si pastor John musel odsedět trest v plné výši, než byl konečně 4. března tohoto roku propuštěn.

27. 03. 2024

Čína

V srpnu 2022 byl odsouzen k patnácti měsícům vězení za „organizování nelegálních shromáždění“ pastor Geng Cejun. Navzdory odporu představitelů čínské komunistické strany, společenství vedené pastorem Gengem se odmítlo připojit k vládou kontrolovanému vlasteneckému hnutí Three-Self Patriotic Movement, a bylo proto považováno za nezákonnou církev. V následujících měsících po vynesení rozsudku měl pastor Geng zdravotní problémy a jeho rodině bylo zakázáno ho navštěvovat.

28. 02. 2023

Čína

7. srpna 2021 policisté zatkli pastora Wang Xiaoguang a jeho manželku Yang Rongli spolu s deseti dalšími členy kongregace Golden Lampstand Church v Linfenu v Číně. Pro pastora Wanga a jeho ženu nebyla tato situace nikterak překvapivá, neboť manželský pár si již předtím odpykal trest odnětí svobody v délce tří, resp. sedmi let poté, co byli oba manželé zatčeni v roce 2009. 

25. 01. 2023

Čína

Zpočátku se kvůli policejním raziím členové církve nemohli setkávat osobně. Místo toho se scházeli malé skupinky věřících v domácnostech a další členové sboru se přidávali prostřednictvím internetu. Při čtvrtém výročí policejní razie zorganizovali členové kongregace on-line setkání, které zpočátku řídil starší sboru Li Yingqiang. Náhle uprostřed videa se na obrazovce objevil Li Yingqiang a prohlásil: „Policie je již zde. Buší mi na dveře. Brzy budu odveden.“

20. 12. 2022

Čína

Od 1. března, kdy zavedla čínská vláda nová omezení týkající se náboženských informací, byla řada webových stránek nucena ukončit svoji činnost. Vedlo to také k přísnému omezení obsahu sociálních médií. Jistá čínská křesťanka nedávno zjistila, že má roční zákaz přístupu k podnikatelské platformě DingTalk, která je v Číně hojně využívána. Jeden příspěvek této křesťanky porušoval údajně zmíněná pravidla svým „nezákonným náboženským obsahem“.

01. 08. 2022

Čína

Ráno 16. března 2021 provedli příslušníci čínské veřejné bezpečnosti razii v Reformované církvi a vzali deset křesťanů do vazby. Hlavní představitel církve a předseda staršovstva Zhang Chunlei šel následně vyjednávat na policejní stanici, ale i on byl nakonec zadržen. Během následujících měsíců pak úřady znemožňovaly vězněnému církevnímu představiteli návštěvy jeho právníka. 6. června mu bylo konečně umožněno setkat se s právním zástupcem. Žádá křesťany, aby se modlili za situaci církve v Číně.

24. 06. 2022

Čína

Webové stránky „Jona Home“ byly přinuceny po více jak dvaceti letech ukončit svoji činnost, a to kvůli vzrůstajícím restrikcím ze strany čínských úřadů vůči jejich náboženskému obsahu. 12. dubna uveřejnila webová stránka následující vyjádření: „Z důvodů, které jsou všem známé, nemohou již od této chvíle naše stránky sloužit bratřím a sestrám v Kristu. Díky všem za společnost a podporu v uplynulých jednadvaceti letech!“

08. 05. 2022