AKTUÁLNĚ

IN

Indie

Indie

Křesťanský manželský pár byl nedávno poslán do vězení na základě obvinění, že vyvíjel nátlak na konkrétní lidi, aby přijali křesťanství. Jde o pastora Ramesh Ahirwara a jeho ženu Sakshi pocházejí z vesnice Vivek Nagar, která leží v indického státě Madhjapradéš. Jistý člověk jménem Abhishek nařkl tento manželský pár z únosu své odcizené manželky (jež je současně neteří pastora Rameshe) s tím, že ji křesťanští manželé u sebe drželi proti její vůli a vyvíjeli na ni nátlak, aby přijala křesťanství a zbraňovali jí vrátit se k němu domů. 

25. 04. 2024

Indie

Ve státních volbách konaných 10. května v indickém státě Karnátaka získala sekulární strana Indického národního kongresu více křesel než předchozí vládnoucí nacionalistická strana Bharatiya Janata Party (BJP). Nově zvolená vláda se snaží splnit předvolební sliby a zvrátit dřívější „protiústavní rozhodnutí“. Vláda nyní hodlá zavést legislativu, která zruší státní „zákon o ochraně práva na svobodu náboženského vyznání“, veskrze označovaný jako zákon proti náboženské konverzi.

30. 06. 2023

Indie

21. května byli křesťané, kteří se sešli k bohoslužebnému shromáždění v modlitebně Rana Ministries Church v indickém státě Paňdžáb, surově napadeni davem mužů oblečených do dresu tradičních sikhských bojovníků. Šlo o členy ozbrojené sikhské družiny známé jako „Nihangové“, které charakterizuje jejich modrý úbor s modrým turbanem. Podle tamních zdrojů si útočníci vynutili vstup do církevní budovy, kde napadali přítomné křesťany klacky, trhali Bible, demolovali vnitřek modlitebny a ničili automobily, které byly zaparkované na přilehlém parkovišti.

16. 06. 2023

Indie

Přetrvávající etnické napětí v indickém státě Manipur propuklo 3. května v násilné nepokoje poté, co některé osoby začaly urážet účastníky pokojného protestu. V důsledku vzniklé vřavy přišlo o život přes padesát lidí, dalších sto padesát utrpělo těžší zranění a přes padesát církevních objektů bylo vypáleno do základů. Přinejmenším dvacet tisíc lidí muselo kvůli násilí opustit své domovy a mnozí z nich hledali útočiště v kasárnách a dalších objektech armády.

02. 06. 2023

Indie

Devět pastorů a krátce oddaný křesťanský pár zatkla 27. března policie v indickém městě Azamgarth (stát Uttarpradéš). Podle svědků tam pořádal jistý pastor letniční denominace Assemblies of God svatební hostinu pro svoji dceru a zetě. Avšak místní radikální hinduisté tvrdili, že toto svatební shromáždění mělo konverzní charakter a zavolali proto policii. Třebaže se obviněný pastor snažil vysvětlit, že pouze pořádal křesťanskou svatební hostinu, policisté jeho výpověď ignorovali a zatkli jeho, novomanželský pár a dalších osm pastorů, kteří se hostiny rovněž účastnili.

30. 04. 2023

Indie

Pastor ze severní Indie zůstává již více než tři měsíce ve vězení, ačkoli měl být propuštěn na kauci. Podle jeho manželky na něho totiž hinduističtí extrémisté podali další falešné obvinění. „Procházíme těžkým obdobím a nevíme, kdy to všechno skončí,“ říká Preeti Masihová, manželka pastora Vijaye Masiha. Tento pastor Evangelikální církve Indie sice obdržel 16. ledna soudní rozhodnutí o propuštění na kauci, jenže další proti němu vznesená obvinění vedla k jeho opětovnému uvěznění. 

24. 02. 2023

Indie

4. prosince bylo v jedné vesnici v indickém státě Čhattísgarh násilně vypuzeno ze svých obydlí třináct křesťanských rodin, poté co se tito věřící odmítli zříci Krista. Vesničané, kterým se křesťanská víra svých soukmenovců nezamlouvala, se je snažili přinutit k tomu, aby se víry v Ježíše Krista zřekli a vrátili se ke svému bývalému kmenovému náboženství. Když se křesťané odmítli své víry vzdát, začali je rozhněvaní vesničané bít. 

03. 01. 2023

Indie

18. srpna Hlas mučedníků zveřejnil zprávu o šesti křesťanských ženách z indického státu Uttarpradéš, které byly zatčeny za údajnou účast na násilných konverzích. K obvinění a následnému zadržení došlo poté, co se tyto ženy sešly na narozeninové oslavě, kde se modlily, než rozkrájely dort. Nyní přišla potěšující zpráva, že kauce byla 24. srpna při soudním jednání udělena všem šesti ženám. I když soudní řízení proti nim stále probíhá, mohly se všechny obžalované křesťanky alespoň mezitím shledat se svými rodinami.

03. 09. 2022

Indie

30. července v oblasti Maharajganj v indickém státě Uttarpradéš bylo vzato do vazby šest žen kvůli obvinění z vynucování náboženské konverze. Toto obvinění vzneslo několik členů hinduistické nacionalistické organizace VHP s tvrzením, že ženy při jednom narozeninovém večírku naváděly druhé hosty k přestupu ke křesťanství. Při této oslavě se obviněné ženy jen krátce pomodlily předtím, než byl rozkrojen narozeninový dort. 

29. 08. 2022

Indie

Skupina hinduistických extrémistů přerušila nedělní dopolední bohoslužby jednoho sboru ve střední Indii, a začali vyhrožovat přítomným křesťanům. Podle zpráv šlo o více jak padesátku příslušníků hinduistické extrémistické organizace (VPH), která je odnoží hinduistické nacionalistické organizace (RSS). Jak VHP tak RSS usilují o vytvoření „čisté“ Indie, prosazují za výhradní náboženství hinduismus a eliminaci křesťanů.

30. 03. 2022