AKTUÁLNĚ

MM

Myanmar

Myanmar

18. března vstoupili tři ozbrojení muži do obchodu s počítači, který ve svém domě v městečku Magaung provozoval pastor Nammye Hkun Jaw Li. Neznámí útočníci pastora dvakrát střelili do břicha, a pak jeho smrt pojistili ještě třetí střelou do hlavy. V době zveřejnění této zprávy nejsou totožnost ozbrojenců ani důvod atentátu zcela objasněné. Pastor po sobě zanechal truchlící manželku a tři děti. Zabitý věřící byl známou vůdčí osobností tamní křesťanské komunity a často se také účastnil protivojenských protestů. Byl rovněž zapojen do komunitní protidrogové organizace s názvem Pat Jasan.

11. 04. 2024

Myanmar

Pět křesťanů, kteří se stali oběťmi pronásledování ze strany myanmarské vojenské diktatury, nedávno podalo u filipínského soudu stížnost na válečné zločiny. Přestože tito věřící pocházeli původně z provinčního státu Čjin, emigrovali do zemí, jako je Austrálie, Británie, Kanada či Indie. Tyto údajné oběti násilí jsou přesvědčeny, že filipínský zákon z roku 2009 zavazuje zemi stíhat na základě zásady o univerzální jurisdikci i válečné zločiny spáchané v jiných státech. Mezi pachatele ve stížnosti patří například šéf myanmarské vládnoucí vojenské rady, generál Min Aung Hlaing.

12. 12. 2023

Myanmar

Moe Myat pocházel sice z tradiční buddhistické rodiny, ale o své rodové víře toho věděl jen málo. Když v jeho městě začal působit jistý pastor, kterého podporuje německý Hlas mučedníků, přijal Moe pozvání na probíhající křesťanský seminář spíše ze zvědavosti, než z nějaké připravenosti hledat pravdu. Tím překvapivější a především docela nové pro něho bylo poselství, které tam uslyšel: Ježíš Kristus přišel, aby člověka spasil.

30. 06. 2023

Myanmar

Dne 5. prosince byl na mezinárodním letišti v Mandalaj protiprávně zatčen dr. Hkalam Samson, významný křesťanský představitel kongregace Kachin Baptist Convention. Dr. Samson se právě chystal nastoupit na let do Bangkoku, kde se měl podrobit lékařskému zákroku. V následujících týdnech odpíraly úřady návštěvy jeho rodinným příslušníkům, kteří tak nemohli tomuto pětašedesátiletému křesťanovi donášet žádné jídlo ani léky, což jen vyvolávalo další obavy o jeho zhoršující se zdravotní stav.

06. 04. 2023

Myanmar

Vojenské úřady ve státě Čin v Myanmaru 13. února oznámily, že křesťané pobývající v oblastech, na které se vztahuje stanné právo, se budou muset zaregistrovat před návštěvou jakýchkoli bohoslužeb na magistrátním úřadu příslušné městské části, a to vždy sedm dní předem. V době sepsání zprávy nebyly k dispozici informace o formě trestu, kterým by měli být postiženi ti, kdo se nepodřídí. 

06. 04. 2023

Myanmar

S rostoucím počtem leteckých náletů myanmarské armády, jejichž cílem je rozdrcení odporu rebelů, jsou obyvatelé převážně křesťanských oblastí vystaveni devastujícím útokům. V řadě případů byli při těchto náletech postiženi v posledních letech zejména křesťané. Panuje proto podezření, že v hledáčku armády byly taktéž kostely a další náboženské objekty. 12. ledna zaútočily dvě stíhačky na vesnici Karen Lay Wah a zničily dva kostely. Při útoku přišlo o život pět lidí.

28. 02. 2023

Myanmar

Mladí křesťané, kteří přišli ke Kristu z jiného náboženského prostředí, žijí ve většinovém a na buddhismu si velmi zakládajícím Myanmaru pod velkým tlakem nejen ze strany buddhistů, ale i muslimů. Shromáždění a setkávání jsou tam často výslovně zakazovány. Z tohoto důvodu Německý Hlas mučedníků společně s jednou partnerskou organizací koupily v Myanmaru pozemek, na kterém pak bylo postaveno misijní středisko.

08. 01. 2023

Myanmar

Jak boje mezi silami odporu a vládními vojáky v Myanmaru nabývají na síle, útočí stále častěji v zemi vládnoucí vojenská junta na kostely a církevní objekty. Uprostřed září obsadily vládní jednotky katolický kostel Panny Marie v městě Mobye.  Po několik dnů vojáci využívali tento objekt jako kuchyni, následkem čehož jej poškodili. V rámci ofenzívy se navíc tamní komunita stala cílem náletů a ostřelování. Při těchto bojích byla zničena nebo poškozena asi stovka domů a kolem pěti tisíc lidí muselo oblast opustit.

03. 11. 2022

Myanmar

10. dubna v časných ranních hodinách připravovali členové katolické farnosti sv. Josefa ve vesnici Sharge jídlo na slavnost Květné neděle, která se měla konat později toho dne. Již kolem tří hodin ráno vtrhli do kostela vojáci a zadrželi třináct lidí, včetně pomocného kněze farnosti. Po několika hodinách výslechů byli věřící propuštěni, avšak podle posledních zpráv kromě onoho mladého kněze, který zůstává ve vazbě. 

08. 05. 2022