AKTUÁLNĚ

NG

Nigérie

Nigérie

Na Štědrý večer minulého roku přepadli islámští ozbrojenci z kmene Fulbů několik křesťanských vesnic v severní Nigérii. Při těchto útocích zabili islamisté více než 250 křesťanů a vypálili osm kostelů. Téměř patnáct tisíc lidí muselo kvůli těmto násilnostem utéci ze svých domovů. Takovéto útoky však nejsou v Nigérii ničím ojedinělým a křesťané jsou zde v hledáčku islamistických teroristů neustále. Především fulbští násilníci zabíjejí v poslední době každoročně tisíce křesťanů, plundrují jejich usedlosti, ničí nebo kradou výrobky jejich rukodělných živností. 

11. 04. 2024

Nigérie

Ještě v listopadu minulého roku se zdálo, že množství incidentů protikřesťanského násilí a únosů v Nigérii ve srovnání s předchozím rokem klesl. Vánoční období však přineslo vlnu mimořádně násilných útoků. I po Novém roce to vypadá, že přicházející zprávy potvrzují rostoucí brutalitu ze strany militantních skupin v severní a střední Nigérii. 1. ledna zaútočili členové Boko Haram na dvě křesťanské vesnice v oblasti Chibok ve státě Borno. Nejprve se zaměřili na osadu Gartamawa, kde zabili dvanáct lidí a dvě osoby zranili. 

01. 02. 2024

Nigérie

Počet obětí vánočního masakru v Nigérii nyní vzrostl na téměř 200. A další těla jsou stále objevována, tvrdí partneři organizace Hlasu mučedníků (HM) - Release International (RI), která podporuje pronásledované křesťany po celém světě. Zatímco pokračují snahy o identifikaci těl, organizace Release International byla informována o dalším útoku milicí Fulbů na stejnou oblast 28. prosince a obdržela informace o plánech dalších útoků ve státě Plateau ve střední Nigérii. 

30. 12. 2023

Nigérie

Při koordinovaných útocích na převážně křesťanské oblasti v nigerijském státě Plateau zabili teroristé podle údajů 160 lidí, z nichž mnozí se připravovali na vánoční program ve svých sborech. Podle úředních osob i tamních obyvatelů přišli při masakrech ve vesnicích Barkin Ladi a Mangu o život tamní pastoři a došlo ke zničení stovek domů. Podle Dawzino Mallau, místního křesťana žijícího v okrese Bokkos, zabili útočníci například baptistického kazatele Solomona Gushe spolu s devíti členy jeho rodiny.

29. 12. 2023

Nigérie

Násilí na křesťanech pokračuje v nezmenšené míře v mnoha oblastech Nigérie a nedávno zveřejněné zprávy naznačují, že militanti stále více napadají vesnice, kde zabíjejí, zraňují a unášejí desítky věřících a současně ničí i jejich domovy a církevní budovy.29. září cestovali členové kongregace Christ Apostolic Church autobusem, aby se zúčastnili pohřebního obřadu jednoho z členů své církve. Během jízdy byl autobus, který měl název sboru namalovaným na karosérii vozidla, přepaden a militanti následně unesli minimálně 25 křesťanů. 

21. 10. 2023

Nigérie

V regionu Mangu ve státě Plateau přišlo o život více než 200 křesťanů během osmačtyřicetihodinového vraždění, ke kterému došlo mezi 16. a 17. květnem ve zhruba třiceti vesnicích. Militanti vyzbrojení útočnými zbraněmi a mačetami tam zabíjeli své nigerijské spoluobčany bez rozdílu, vypalovali domy, kostely a další budovy. A podle poslední zprávy agentury Morning Star News z 26. června zabili fulbští militanti za první tři červnové týdny ve státě Plateau více než 150 křesťanů, včetně tří pastorů.  

30. 06. 2023

Nigérie

Nedávné útoky militantů v Nigérii po sobě zanechaly desítky mrtvých a unesených, stejně jako množství zničených obydlí. Při těchto opakovaných útocích jsou terčem především křesťané, kteří striktně odmítají islamistickou ideologii. Ve státě Benue bylo za minulý měsíc zabito více než 60 vesničanů. 1. dubna přišlo násilně o život minimálně šest křesťanů ve vesnici Ikobi v distriktu Apa. Podle jednoho z tamních obyvatel byla vyloupena řada domů. Téhož večera došlo k útoku na bohoslužebné shromáždění v distriktu Logo.

21. 04. 2023

Nigérie

V nigerijském státě Niger na severozápadě země byl před úsvitem 15. ledna upálen římsko-katolický kněz poté, co útočníci zapálili obytnou část fary. Při útoku byl rovněž zraněn pomocný kněz. Podle vyjádření policie se útočníci snažili vniknout do obydlí rev. Isaaca Achiho v katolické farnosti sv. Petra a Pavla v městě Kafin-Koro, které leží v nigerijském provinčním státě Niger v kraji Paikoro. Bandité obydlí následně zapálili a utekli ještě před příjezdem policie.

27. 01. 2023

Nigérie

V severozápadní Nigérii je pět křesťanských dívek mezi jedenácti středoškoláky, jež jsou nadále v zajetí islámských militantů, kteří je unesli v červnu 2021. Teroristé z Islámského státu v provincii Západní Afrika (ISWAP) unesli 17. června 2021 sedmdesát studentek z Federal Government Girls College, Birnin Yauri, ve státě Kebbi. Po jednání s nigerijskou vládou bylo 59 studentek propuštěno. Šlo především o dívky muslimského vyznání; důvody pro držení zbylých jedenácti studentek nejsou známy.

03. 11. 2022

Nigérie

Fulbští pastevci minulý týden zabili více než sedmdesát křesťanů ve vesnici ve střední Nigérii, což podle tamních zdrojů přimělo státní úředníky k prohlášení, že vzhledem k nedostatku ochrany ze strany vlády se občané musí sami bránit.  Kartyo, předseda Ukumské oblastní rady kraje Ukum ve státě Benue, dodal, že v oblasti místní správy kraje Guma pastevci minulý týden zastřelili nebo zranili ve vesnicích Udei a Yelwata více než stovku křesťanů a tisíce lidí muselo tuto oblast opustit.

03. 11. 2022

Nigérie

5. června přišly do katolického kostela  sv. Františka v nigerijském městě Owo (stát Ondo) stovky křesťanů. Věřící chtěli společně slavit letniční neděli. Bohoslužby však náhle přerušily exploze a střelba. Většina křesťanů, kteří se pokusili z kostela utéci, byla zasažena kulkou, a to jak uvnitř, tak vně budovy. Když bylo vraždění u konce, zůstaly v krvi na zemi ležet desítky mrtvých, děti nevyjímaje. Zranění pak byli odvezeni do nemocnice. Podle posledních údajů počet obětí přesáhl sedmdesát.

16. 06. 2022

Nigérie

12. května byla ukamenována křesťanská studentka na koleji v severozápadní Nigérii poté, co byla falešně obviněna z rouhání se proroku. Podle tamních zdrojů však za obviněním stálo její odmítnutí nabídky jistého muslima o schůzku. Deborah Emmanuel Yakubu byla ukamenována a její tělo následně spáleno přímo v prostorách univerzitního kampusu. Podle zpráv se dokonce objevilo na sociálních sítích video, zachycující útok. 

04. 06. 2022

Nigérie

Podle sdělení kanceláře církve římskokatolický kněz, kterého unesli začátkem března v městě Kaduna na severu Nigérie, byl mezi 18. až 20 dubnem usmrcen svými únosci. Osmačtyřicetiletého P. Joseph Aketeh Bako z farnosti sv. Jana unesli 8. března kolem 13. hodiny z jeho domova v prostorách budovy farnosti, která se nachází v okrsku Kudenda v Kaduna, hlavním městě stejnojmenného nigerijského státu. Při útoku byl zabit i jeden ze strážců objektu. 

26. 05. 2022