AKTUÁLNĚ

Kyrgyzstán

Organizace pro lidská práva jsou opatrné vůči novému návrhu zákona, který prochází kyrgyzským parlamentem a 25. října tohoto roku prošel prvním čtením. V případě jeho uvedení v platnost by legislativa umožňovala vládě zapojit se do všech vnitřních aktivit organizace s cílem zajistit, že jsou v souladu s jejich stanoveným účelem. Pokud se zjistí, že organizace „nabádá občany k odmítnutí plnění občanských povinností, nebo k páchání jiných protiprávních činů“, hrozí odpovědným osobám až deset let vězení.

09. 11. 2023

Pákistán

22. srpna byla unesena mladá křesťanská dívka, která byla následně přinucena konvertovat k islámu a provdat se proti své vůli za vlastního únosce. Oběť únosu Samreen Aftabová navštěvovala v pákistánském městě Jaranwale 9. třídu na škole, kde její otec Aftab Joseph zastává funkci ředitele. Podle jeho vyjádření unesl Samreen jistý muslim jménem Muhammad Amir. Rodiče dívky chtěli od únosce získat svou dceru zpět, a proto podali oznámení na policii. Proces byl však zdržen místní radou obce, která oznámila, že chce případ vyřešit sama interní cestou. 

09. 11. 2023

Nigérie

Násilí na křesťanech pokračuje v nezmenšené míře v mnoha oblastech Nigérie a nedávno zveřejněné zprávy naznačují, že militanti stále více napadají vesnice, kde zabíjejí, zraňují a unášejí desítky věřících a současně ničí i jejich domovy a církevní budovy.29. září cestovali členové kongregace Christ Apostolic Church autobusem, aby se zúčastnili pohřebního obřadu jednoho z členů své církve. Během jízdy byl autobus, který měl název sboru namalovaným na karosérii vozidla, přepaden a militanti následně unesli minimálně 25 křesťanů. 

21. 10. 2023

Nepál

Během prvních čtyř zářijových dnů došlo k napadení dvou křesťanských sborů v témže nepálském městě, které leží v provincie Lumbini. Zprávy hovoří o poškození vnitřního zařízení obou kostelů a zničení motocyklu. Útočníci měli navíc fyzicky napadnout pastory sboru a pomazat jim tváře černou barvou, což je v tamní kultuře považováno za výraz pohrdání a nenávisti. Oba útoky jsou pouze posledními incidenty ze série minimálně sedmi případů násilí proti křesťanské církvi v Nepálu za poslední dva týdny. 

14. 10. 2023

Severní Korea

Od roku 2005 používá jihokorejský Hlas mučedníků velké balóny, aby pomocí nich dopravil na severokorejské území Bible a křesťanské traktáty. Tímto způsobem se díky činností řady misijních organizací do této zcela izolované země dostalo velké množství Biblí i dalších křesťanských tiskovin. Samotný Hlas mučedníků pak vyslal prostřednictvím balónů do této izolované země zhruba 600 000 výtisků Písma. Nicméně v roce 2020 schválila jihokorejská vláda zákon, který takové používání balónů kriminalizoval, a to v návaznosti na vyjednávání s vládou Severní Koreje.

14. 10. 2023

Indonésie

16. září se v časných ranních hodinách v indonéském městě Depok shromáždil zástup asi padesáti lidí. Před vstupem do budovy, ve které konala své bohoslužby kongregace Maranatha Chapel, bušili srocení odpůrci hněvivě na vrata a snažili se vyvolat co největší pozdvižení. Naštěstí se v té době v kostele žádné shromáždění nekonalo a tak se zástup postupně rozešel. V důsledku tohoto incidentu se členové kongregace cítili ohrožení, a začali se proto obávat napříště svá shromáždění v budově pořádat.

14. 10. 2023

Somálsko

Somálský národ se nachází již po léta ve stavu politického zmatku, který je výsledkem mocenského zápasu mezi povstaleckými frakcemi bojujícími mezi sebou o kontrolu nad zemí. K nim patří i oddíly přidružené k Al-Káidě známé jako Aš-Šabáb. I když tato militantní teroristická skupina provádí své nevybíravé útoky na nevinné civilisty vesměs bez rozdílu, je obecně známo, že křesťané jsou v hledáčku jejího zájmu na prvním místě. Křesťané proto musí ze strachu z pronásledování konat svá shromáždění tajně. 

14. 10. 2023

Ázerbájdžán

Náhorní Karabach, historicky arménský křesťanský region, je svědkem hrůz, které připomínají temné kapitoly lidské historie. Arméni v regionu čelí nucenému vysídlení, zatímco jejich kulturní a náboženské památky jsou systematicky ničeny. Tato situace vyvolává otázky o mezinárodním právu, lidských právech a budoucnosti křesťanské komunity v regionu. Ázerbájdžán zahájil rozsáhlou vojenskou ofenzívu proti Náhornímu Karabachu s arménskou většinou mezi 19. a 20. zářím 2023. Tento útok je považován za porušení příměří z roku 2020. 

02. 10. 2023

Kuba

Po referendu v září 2022 vstoupil na Kubě v lednu tohoto roku v platnost nový rodinný zákoník, který zrušil koncept rodičovské péče a namísto toho stanovil rodičům odpovědnost vychovávat děti v souladu se socialistickou ideologií kubánské vlády. Zprávy od zainteresovaných pracovníků uvádějí, že tato změna v zákoně činí z kubánských dětí v podstatě svěřence státu a upírá rodičům právo vychovávat své potomky v křesťanském náboženství. 

26. 09. 2023

Severní Korea

Když se jeden muž ze Severní Koreje stal v roce 2003 křesťanem díky svědectví jistého pastora v Číně, začal k tomuto pastorovi přivádět další Severokorejce, aby slyšeli evangelium. Jakmile však bylo jeho úsilí v Severní Koreji odhaleno, pochopil, že musí ihned s celou rodinou opustit zemi. Muž s dcerou utekli první, jenomže než se mohl vydat na cestu zbytek rodiny, vtrhla severokorejská policie do jejich domu a zatkla devatenáctiletého syna Kyung Jae Kima.

26. 09. 2023

Alžírsko

Od roku 2017 uzavřela alžírská vláda 30 ze 47 protestantských kostelů v zemi. Ačkoli má křesťanství v severní Africe dlouhou historii, praktikování křesťanské víry i svědectví dnes z této země z velké části vymizely jako důsledek několika staletí muslimské dominance. Alžírsko je v současnosti z 97 % muslimskou zemí a křesťanští konvertité z islámu musejí ve svých místních komunitách počítat s nejrůznějšími těžkostmi. Nejednou pak trpí útlakem jak ze strany svých rodinných příslušníků, tak ze strany alžírských úřadů.

26. 09. 2023

Eritrea

V dubnu byla v eritrejském hlavním městě Asmara zatčena skupina 103 mladých křesťanských hudebníků. Shromáždili se, aby zpívali písně chvály, které pak měly být sdíleny na YouTube. Mladí křesťané však byli vládou považováni za účastníky nezákonného náboženského shromáždění. Osoby, které jsou v Eritreji zatčeny z náboženských důvodů, nejsou většinou formálně obviněny a nestanou tedy ani před řádným soudem. Zadržení jsou pak zpravidla vězněni za brutálních podmínek, a jejich rodina se často ani nedoví, kde se nacházejí.

26. 09. 2023

Eritrea

V nedávné zprávě sme uveřejnili výzvu k modlitbě za dva čelní křesťanské představitele, kteří kvůli své víře zůstávají již více než 7 000 dní ve vězení bez řádného soudního procesu. Přestože pastor Haile a dr. Kiflu jsou v eritrejském vězení drženi i nadále, a s nimi  stovky dalších Ježíšových následovníků, můžeme se alespoň radovat z dobré zprávy, podle které bylo koncem července propuštěno z vězení třináct eritrejských křesťanů. Šlo o sedm žen a šest mužů, kteří měli strávit ve vězení přibližně deset let. 

 

20. 08. 2023

Kyrgyzstán

Během několika incidentů z konce března čelili křesťané z úředně registrovaných společenství v Kyrgyzstánu pokutám za provádění „nelegálních misionářských aktivit“. Zprávy o policejních zátazích nebyly až do nedávna uveřejňovány kvůli obavám z odvety. 26. března provedla Státní komise pro náboženské záležitosti (SCRA) spolu s několika policisty razii v katolickém kostele sv. Mikuláše v Talasu. Lidé, kteří odcházeli z večerní mše, byli ozbrojenými policisty donuceni vrátit se zpět do budovy. 

11. 08. 2023

Šrí Lanka

Aby pastor sboru Good Shepherd Church v distriktu Polonnaruwa na Srí Lance poukázal svým krajanům na Kristovu lásku, založil rehabilitační středisko pro drogově závislé. Podle nedávné zprávy byl 16. června v tomto středisku napaden a zraněn dvěma protivníky z řad místních obyvatel jeden z tamních křesťanských pracovníků. Násilníci rovněž vyhrožovali příslušné kongregaci zničením kostela. 19. června došlo k napadení dvou jiných zaměstnanců, když přijížděli do střediska na kolech a cestu jim zatarasilo několik mužů ozbrojených železnými tyčemi. 

11. 08. 2023

Írán

Mehdi Akbari byl v lednu 2019 zatčen spolu s dalšími spoluvěřícími z řad muslimských konvertitů během policejního zátahu. V roce 2020 byl Mehdi Akbari odsouzen k deseti letům vězení za „činy ohrožující národní bezpečnost“, což měl naplnit tím, že založil a vedl skupinu evangelikálních křesťanů. Během procesu, který trval pouhé minuty, soudce zesměšňoval křesťanskou víru a křesťanství označil za „deviantní náboženství“. Mehdi, který dává přednost jménu Jásir, byl osamělým otcem, jehož jediný syn, Amir-Ali, měl dětskou mozkovou obrnu. 

11. 08. 2023

Eritrea

V roce 2002 schválila eritrejská vláda legislativu, která v zemi omezila náboženskou svobodu a postavila mimo zákon všechna náboženská uskupení vyjma stoupenců sunnitského islámu, eritrejského pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. Od té doby se dostaly do vězení stovky věřících křesťanů, kteří jsou často po léta drženi bez soudního procesu. Před svým zatčením byl pastor Haile Naizgi předsedou eritrejské letniční denominace Full Gospel Church of Eritrea (FGCE), zahrnující zhruba 150 domácích církevních společenství.

11. 08. 2023

Myanmar

Moe Myat pocházel sice z tradiční buddhistické rodiny, ale o své rodové víře toho věděl jen málo. Když v jeho městě začal působit jistý pastor, kterého podporuje německý Hlas mučedníků, přijal Moe pozvání na probíhající křesťanský seminář spíše ze zvědavosti, než z nějaké připravenosti hledat pravdu. Tím překvapivější a především docela nové pro něho bylo poselství, které tam uslyšel: Ježíš Kristus přišel, aby člověka spasil.

30. 06. 2023

Indie

Ve státních volbách konaných 10. května v indickém státě Karnátaka získala sekulární strana Indického národního kongresu více křesel než předchozí vládnoucí nacionalistická strana Bharatiya Janata Party (BJP). Nově zvolená vláda se snaží splnit předvolební sliby a zvrátit dřívější „protiústavní rozhodnutí“. Vláda nyní hodlá zavést legislativu, která zruší státní „zákon o ochraně práva na svobodu náboženského vyznání“, veskrze označovaný jako zákon proti náboženské konverzi.

30. 06. 2023

Bělorusko

1. června hudební skupina baptistických věřících pořádala pouliční vystoupení v běloruském městě Drahičyn, které leží na jihozápadě země. Kromě duchovní hudby vydávali členové skupiny také svědectví o své víře a další křesťané rozmlouvali s kolem procházejícími lidmi. Mezi členy týmu byl i sedmdesátiletý Vladimir Burshtyn, který na toto setkání cestoval ze svého domova více jak sto kilometrů. Záhy u akce zasáhla policie, která věřící donutila jejich konání přerušit. 

30. 06. 2023

Nigérie

V regionu Mangu ve státě Plateau přišlo o život více než 200 křesťanů během osmačtyřicetihodinového vraždění, ke kterému došlo mezi 16. a 17. květnem ve zhruba třiceti vesnicích. Militanti vyzbrojení útočnými zbraněmi a mačetami tam zabíjeli své nigerijské spoluobčany bez rozdílu, vypalovali domy, kostely a další budovy. A podle poslední zprávy agentury Morning Star News z 26. června zabili fulbští militanti za první tři červnové týdny ve státě Plateau více než 150 křesťanů, včetně tří pastorů.  

30. 06. 2023

Burkina Faso

Pro křesťany v Burkina Faso je pronásledování v důsledku teroru islamistů docela novou zkušeností. Dlouhou dobu žili spolu v této západoafrické zemi křesťané a muslimové v téměř naprostém přátelství. Po útocích z posledních let vyvstaly nové výzvy v Burkina Faso také pro tamní církev. Mnoho současných uprchlíků žije sice ve vlastní zemi, ale ve velmi těžkých materiálních podmínkách. K tomu se přidružily i traumatické zkušenosti, kterými zdejší křesťané prošli. 

16. 06. 2023

Súdán

Pět křesťanů bylo zraněno, když 14. května neidentifikovaní střelci vešli v ranních hodinách do kostela koptské pravoslavné církve v súdánském městě Omdurmán. Při tomto útoku byli zraněni rev. Arsanius Zaria, jeho syn, dále církevní kantor, hlídač a jeden farník. Všech pět křesťanů muselo vyhledat lékařské ošetření v nemocnici, ze které byli již mezitím propuštěni. Při útoku vtrhli podle svědků útočníci do kostela a přítomné začali častovat takovými nadávkami jako „nevěřící“ nebo „synové psů“ a přikazovali křesťanům, že musí ihned přijmout islám.

16. 06. 2023

Indie

21. května byli křesťané, kteří se sešli k bohoslužebnému shromáždění v modlitebně Rana Ministries Church v indickém státě Paňdžáb, surově napadeni davem mužů oblečených do dresu tradičních sikhských bojovníků. Šlo o členy ozbrojené sikhské družiny známé jako „Nihangové“, které charakterizuje jejich modrý úbor s modrým turbanem. Podle tamních zdrojů si útočníci vynutili vstup do církevní budovy, kde napadali přítomné křesťany klacky, trhali Bible, demolovali vnitřek modlitebny a ničili automobily, které byly zaparkované na přilehlém parkovišti.

16. 06. 2023

Niger

Jeff Woodke, americký křesťanský misijní a humanitární pracovník, byl v březnu propuštěn ze svého zajetí v západní Africe. Během tiskové konference, která se konala v jeho domě šest dní po jeho návratu domů, uvedl, že po šest let, pět měsíců a pět dnů musel od svých věznitelů snášet „brutální a nelidské zacházení, někdy i dvanáct hodin denně.“ Jeff Woodke se svojí ženou Els při tiskové konferenci konané v jejich domě v Kalifornii 31. března 2023.

16. 06. 2023

Libye

Šestice libyjských křesťanů může být odsouzena k smrti za své konvertování ke křesťanství i nabádání ostatních, aby učinili totéž. Tito věřící jsou v tomto smyslu obviněni podle článku 207 libyjského zákoníku, který trestá jakýkoli pokus šířit názory, jejichž cílem je „změna fundamentálních principů ústavy, fundamentálních struktur sociálního řádu či státního zřízení“, což se vztahuje i na osoby, „které přechovávají knihy, letáky, obrázky, slogany či jiné věci propagující taková hlediska“. Tito křesťané, kteří pocházejí ze západní Libye, byli zatčeni letos v březnu. 

02. 06. 2023

Indie

Přetrvávající etnické napětí v indickém státě Manipur propuklo 3. května v násilné nepokoje poté, co některé osoby začaly urážet účastníky pokojného protestu. V důsledku vzniklé vřavy přišlo o život přes padesát lidí, dalších sto padesát utrpělo těžší zranění a přes padesát církevních objektů bylo vypáleno do základů. Přinejmenším dvacet tisíc lidí muselo kvůli násilí opustit své domovy a mnozí z nich hledali útočiště v kasárnách a dalších objektech armády.

02. 06. 2023

Írán

Čtyřiašedesátiletý křesťan Homayoun Zhaveh trpící pokročilou Parkinsonovou chorobou, a jeho manželka Sara Ahmadi byli íránským soudem zproštěni viny a propuštěni z vězení. Již 9. dubna jim úřady sdělily, že přijaly jejich žádost o obnovu soudního řízení. Dne 9. května nenašel soudce odvolacího soudu žádný důkaz pro původní obvinění, že by ze strany zadržovaných došlo k nějakým skutkům ohrožující národní bezpečnost. Ve svém rozhodnutí soudce uvedl, že shromažďování lidí na základě vlastní víry je „přirozené“.

02. 06. 2023

Uzbekistán

V době, kdy byli na Velikonoční neděli 9. dubna členové baptistického sboru v uzbeckém městě Karši shromážděni k bohoslužbám, vnikla dovnitř násilím policie a elektrickými obušky napadla některé z účastníků, zatímco další křesťané se modlili a plakali. Deset členů, mezi nimi i mladí lidé, bylo poté převezeno na policejní stanici, kde zůstali několik hodin ve vazbě. Po sepsání policejního protokolu pak byli zadržení věřící propuštěni. 

02. 06. 2023

Eritrea

Pastor Tesfay Seyoum byl zakladatelem eritrejské křesťanské kongregace Meserete Kristos. Kvůli své křesťanské víře a zapojení do neregistrované náboženské skupiny strávil pastor Tesfay deset let ve vězení. Během věznění se u něho rozvinulo vážné nádorové onemocnění mozku. Členové církve spolu s jeho rodinou usilovali o to, aby se mu dostalo náležité lékařské péče. Jejich žádosti však byly opakovaně zamítány. Nakonec byl pastor Seyoum poslán na ošetření do nemocnice v Asmaře, kde o pět dní později, 9. dubna, zemřel. 

30. 04. 2023

Eritrea

V polovině dubna se v eritrejském hlavním městě Asmara konalo shromáždění mladých křesťanů, z nichž někteří byli studenty technického institutu Mai-Nefhi College. Na shromáždění společně zpívali křesťanské chvalozpěvy, které také sdíleli na portálu YouTube. Jelikož však nebyli tito studenti členy vládou schválené církve, bylo jejich setkání v očích úřadů ilegální. Policie proto zatkla všechny účastníky shromáždění, celkem 103 osob. Tito mladí křesťané jsou nyní zadržováni v nechvalně známém vězení Mai Serwa. 

30. 04. 2023

Eritrea

Podle nedávné informace bylo v polovině března zatčeno třicet křesťanů, kteří se scházeli k bohoslužbám v domě jednoho z věřících v eritrejském městě Keren. O celém incidentu však v tuto chvíli nemáme k dispozici žádné další podrobnosti. Nedávno zatčení křesťané se tak připojili k více než 400 dalším, kteří jsou kvůli své víře v současnosti zadržováni v eritrejských věznicích. Z jiného zdroje pak přišla zpráva, že nedávno bylo z vězení propuštěno devět křesťanů – čtyři z věznice Mai Serwa v Asmaře, a pět z věznice v přístavním městě Assab.

30. 04. 2023

Írán

Sára Ahmadi a Homayoun Zhaveh, křesťanský manželský pár, který je od loňského srpna vězněn, byl 9. dubna informován, že íránský nejvyšší soud přijal jejich třetí žádost o obnovu řízení. První dvě žádosti podané v roce 2021 byly tímto soudem zamítnuty. Tito íránští křesťané byli odsouzeni v listopadu 2020 kvůli své činnosti v podzemní církvi. Homayoun, který trpí pokročilou Parkinsonovou chorobou, byl odsouzen ke dvěma letům vězení a jeho manželka Sára k osmi letům.

30. 04. 2023

Indie

Devět pastorů a krátce oddaný křesťanský pár zatkla 27. března policie v indickém městě Azamgarth (stát Uttarpradéš). Podle svědků tam pořádal jistý pastor letniční denominace Assemblies of God svatební hostinu pro svoji dceru a zetě. Avšak místní radikální hinduisté tvrdili, že toto svatební shromáždění mělo konverzní charakter a zavolali proto policii. Třebaže se obviněný pastor snažil vysvětlit, že pouze pořádal křesťanskou svatební hostinu, policisté jeho výpověď ignorovali a zatkli jeho, novomanželský pár a dalších osm pastorů, kteří se hostiny rovněž účastnili.

30. 04. 2023

Nigérie

Nedávné útoky militantů v Nigérii po sobě zanechaly desítky mrtvých a unesených, stejně jako množství zničených obydlí. Při těchto opakovaných útocích jsou terčem především křesťané, kteří striktně odmítají islamistickou ideologii. Ve státě Benue bylo za minulý měsíc zabito více než 60 vesničanů. 1. dubna přišlo násilně o život minimálně šest křesťanů ve vesnici Ikobi v distriktu Apa. Podle jednoho z tamních obyvatel byla vyloupena řada domů. Téhož večera došlo k útoku na bohoslužebné shromáždění v distriktu Logo.

21. 04. 2023

Myanmar

Dne 5. prosince byl na mezinárodním letišti v Mandalaj protiprávně zatčen dr. Hkalam Samson, významný křesťanský představitel kongregace Kachin Baptist Convention. Dr. Samson se právě chystal nastoupit na let do Bangkoku, kde se měl podrobit lékařskému zákroku. V následujících týdnech odpíraly úřady návštěvy jeho rodinným příslušníkům, kteří tak nemohli tomuto pětašedesátiletému křesťanovi donášet žádné jídlo ani léky, což jen vyvolávalo další obavy o jeho zhoršující se zdravotní stav.

06. 04. 2023

Myanmar

Vojenské úřady ve státě Čin v Myanmaru 13. února oznámily, že křesťané pobývající v oblastech, na které se vztahuje stanné právo, se budou muset zaregistrovat před návštěvou jakýchkoli bohoslužeb na magistrátním úřadu příslušné městské části, a to vždy sedm dní předem. V době sepsání zprávy nebyly k dispozici informace o formě trestu, kterým by měli být postiženi ti, kdo se nepodřídí. 

06. 04. 2023

Šrí Lanka

Letniční kongregaci v Dodangoda na Srí Lance tvoří asi sedm rodin, které se scházejí v domě jejich pastora. 12. února v době probíhajícího nedělního shromáždění vstoupilo do domu asi sedm policistů, kteří pastora informovali, že místní buddhističtí mniši podali na křesťany kvůli jejich setkávání oficiální stížnost s tvrzením, že tyto bohoslužby jsou ilegální. Následujícího dne se pastor spolu s dalším členem společenství dostavili na policejní stanici.

06. 04. 2023

Benin

Mnoho obyvatel západoafrické země Benin, která je považována za místo zrodu starověké kmenové víry vodun (v domorodém jazyce značící „duch“), se stále uchyluje k tomuto primitivnímu náboženství svých předků. Někdy je tato víra běžně ztotožňována s voodoo, které je z ní odvozeno. Toto náboženství běžně používá k odvrácení zla zvířecí oběti a různé talismany. V Beninu je natolik rozšířená, že se 10. leden slaví jako Národní den vodunu.

06. 04. 2023

Pákistán

6. února Muhammad Waseem, muslimský vlastník půdy v paňdžábské oblasti Khanewal, napadl a zabil křesťanského zemědělského dělníka, kterého ho předtím obvinil z krádeže pomerančů na svém pozemku. Katolický křesťan Emmanuel Masih právě zavlažoval v brzkých ranních hodinách sad, když za ním přišel Waseem spolu s dalšími čtyřmi muži. Přestože Emmanuel tvrdil, že je nevinný, pět mužů brutálně ubilo tohoto otce šesti dětí k smrti.

01. 03. 2023

Turecko

Po nedávném ničivém zemětřesení se pozornost světa v poslední době soustředila na Turecko a severní Sýrii zemřelo v důsledku katastrofy více než 46 000 lidí. Navíc desítky tisíc přeživších zůstaly uprostřed chladné zimy bez domova. Zprávy od křesťanů v postižené oblasti odhalují rozsáhlé utrpení, ke kterému dochází kvůli ztrátě blízkých, ale také obrovskou nouzi přeživších obětí ― potřebují přikrývky, jídlo a další důležité nezbytnosti běžného života. 

01. 03. 2023

Laos 

Více jak desítka křesťanských rodin z vesnice Mai ležící na severovýchodě Laosu byla buddhistickými sousedy vyhnána ze svých domovů. Tento nedávný incident je poslední v sérii podobných útoků proti laoským křesťanům, a to i přes skutečnost, že v zemi platí zákony garantující svobodu náboženského vyznání.V současné době tak nemá patnáct rodin, včetně vesnického pastora, místo k bydlení. Samotné rodiny přitom celou situaci nechtějí komentovat, neboť se bojí odvety. 

28. 02. 2023

Čína

V srpnu 2022 byl odsouzen k patnácti měsícům vězení za „organizování nelegálních shromáždění“ pastor Geng Cejun. Navzdory odporu představitelů čínské komunistické strany, společenství vedené pastorem Gengem se odmítlo připojit k vládou kontrolovanému vlasteneckému hnutí Three-Self Patriotic Movement, a bylo proto považováno za nezákonnou církev. V následujících měsících po vynesení rozsudku měl pastor Geng zdravotní problémy a jeho rodině bylo zakázáno ho navštěvovat.

28. 02. 2023

Myanmar

S rostoucím počtem leteckých náletů myanmarské armády, jejichž cílem je rozdrcení odporu rebelů, jsou obyvatelé převážně křesťanských oblastí vystaveni devastujícím útokům. V řadě případů byli při těchto náletech postiženi v posledních letech zejména křesťané. Panuje proto podezření, že v hledáčku armády byly taktéž kostely a další náboženské objekty. 12. ledna zaútočily dvě stíhačky na vesnici Karen Lay Wah a zničily dva kostely. Při útoku přišlo o život pět lidí.

28. 02. 2023

Indie

Pastor ze severní Indie zůstává již více než tři měsíce ve vězení, ačkoli měl být propuštěn na kauci. Podle jeho manželky na něho totiž hinduističtí extrémisté podali další falešné obvinění. „Procházíme těžkým obdobím a nevíme, kdy to všechno skončí,“ říká Preeti Masihová, manželka pastora Vijaye Masiha. Tento pastor Evangelikální církve Indie sice obdržel 16. ledna soudní rozhodnutí o propuštění na kauci, jenže další proti němu vznesená obvinění vedla k jeho opětovnému uvěznění. 

24. 02. 2023

Súdán

23. ledna byli v Súdánu zastřeleni čtyři křesťané. Z jejich vraždy jsou podezíráni islámští extrémisté. Kromě usmrcených křesťanů byly zraněny další čtyři osoby poté, co útočníci zničehonic začali střílet na skupinu křesťanů, která se vracela k ránu do ubytovacího střediska v Kadugli, hlavním městě súdánské provincie Jižní Kordofán.  Podle tamního zdroje přicházeli křesťané mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní do svého domova v Um Durein, když na ně znenadání zahájili palbu neznámí útočníci.

14. 02. 2023

Nigérie

V nigerijském státě Niger na severozápadě země byl před úsvitem 15. ledna upálen římsko-katolický kněz poté, co útočníci zapálili obytnou část fary. Při útoku byl rovněž zraněn pomocný kněz. Podle vyjádření policie se útočníci snažili vniknout do obydlí rev. Isaaca Achiho v katolické farnosti sv. Petra a Pavla v městě Kafin-Koro, které leží v nigerijském provinčním státě Niger v kraji Paikoro. Bandité obydlí následně zapálili a utekli ještě před příjezdem policie.

27. 01. 2023

Konžská demokratická republika

Laický představitel sboru Paluka Kivugha uvedl, že do sboru vstoupili dva muži a nepozorovaně v něm zanechali tašku s výbušným zařízením, které následně detonovalo. „Výbuch některé vymrštil do vzduchu.  Na zem dopadla již jen bezvládná těla ― byla to skutečně hrůzná neděle. Všichni se pokoušeli utéci, ale někteří nemohli, neboť přišli o končetiny,“ popisuje celou událost Kiwugha. „Bomba zabila děti i jejich rodiče.

26. 01. 2023

Čína

7. srpna 2021 policisté zatkli pastora Wang Xiaoguang a jeho manželku Yang Rongli spolu s deseti dalšími členy kongregace Golden Lampstand Church v Linfenu v Číně. Pro pastora Wanga a jeho ženu nebyla tato situace nikterak překvapivá, neboť manželský pár si již předtím odpykal trest odnětí svobody v délce tří, resp. sedmi let poté, co byli oba manželé zatčeni v roce 2009. 

25. 01. 2023

Pákistán

Dne 7. ledna pracovnice bezpečnostní služby zastavila vjezd vozidla do nákladového prostoru letiště, protože řidič neměl potřebnou dokumentaci. Její nadřízený požadoval, umožnit vozidlu vjezd, jelikož řidič byl jeho přítel. Křesťanka, která se držela letištních předpisů, ale trvala na svém, což jejího nadřízeného rozlítilo. Pohrozil, že ji „zařízne“, dále vyhrožoval, že na ni podá oznámení, že se rouhala. 

25. 01. 2023

Myanmar

Mladí křesťané, kteří přišli ke Kristu z jiného náboženského prostředí, žijí ve většinovém a na buddhismu si velmi zakládajícím Myanmaru pod velkým tlakem nejen ze strany buddhistů, ale i muslimů. Shromáždění a setkávání jsou tam často výslovně zakazovány. Z tohoto důvodu Německý Hlas mučedníků společně s jednou partnerskou organizací koupily v Myanmaru pozemek, na kterém pak bylo postaveno misijní středisko.

08. 01. 2023

Indie

4. prosince bylo v jedné vesnici v indickém státě Čhattísgarh násilně vypuzeno ze svých obydlí třináct křesťanských rodin, poté co se tito věřící odmítli zříci Krista. Vesničané, kterým se křesťanská víra svých soukmenovců nezamlouvala, se je snažili přinutit k tomu, aby se víry v Ježíše Krista zřekli a vrátili se ke svému bývalému kmenovému náboženství. Když se křesťané odmítli své víry vzdát, začali je rozhněvaní vesničané bít. 

03. 01. 2023

Čína

Zpočátku se kvůli policejním raziím členové církve nemohli setkávat osobně. Místo toho se scházeli malé skupinky věřících v domácnostech a další členové sboru se přidávali prostřednictvím internetu. Při čtvrtém výročí policejní razie zorganizovali členové kongregace on-line setkání, které zpočátku řídil starší sboru Li Yingqiang. Náhle uprostřed videa se na obrazovce objevil Li Yingqiang a prohlásil: „Policie je již zde. Buší mi na dveře. Brzy budu odveden.“

20. 12. 2022

Súdán

Po dva roky žil Abdalla Haroun Sulieman v Libanonu. Když se v únoru 2022 vrátil do Súdánu, netajil se tím, že se stal křesťanem a začal ihned svoji nově přijatou víru aktivně sdílet s lidmi vlastní komunity. Často se s nimi také modlil a bojoval na modlitbách za jejich uzdravení z různých neduživostí. Mnoho lidí z okolí k němu pak začalo chodit domů, aby ho prosili o modlitby za uzdravení. Abdalla vždy striktně odmítal přijímat za své modlitby od těchto lidí jakékoli peníze.

15. 12. 2022

Laos

Mrtvé tělo pastora oficiálně registrovaného sboru v Laosu bylo nalezeno minulý měsíc a podle tamních zdrojů vše nasvědčuje tomu, že tento církevní představitel byl umučen a zabit kvůli své křesťanské víře. Křesťanští představitelé i policie v centrální laoské provincii Kahmmouan jsou přesvědčeni, že pastor Seetoud, který vystupoval pod tímto jediným jménem, byl zabit za šíření evangelia v době, kdy v této asijské zemi rapidně roste církev.

 

11. 12. 2022

Írán

Dva křesťané, kteří byli v Íránu uvězněni za své vůdčí role v podzemní církvi, byli propuštěni jen několik dnů poté, co v teheránském vězení Evin vypukl požár. Avšak zainteresovaní obhájci lidských práv se pouze dohadují, jaká je skutečná příčina jejich propuštění. Podle lidsko-právních agentur byl pastor Naser Navard Goltapeh, který strávil dva měsíce na samovazbě, propuštěn z vězení Evin 17. října poté, co mu byla udělena milost nejvyšším vůdcem Alí Chameneím. 

11. 11. 2022

Bangladéš

Stát se v Bangladéši vdovou znamená více než jen ztratit manžela. Je tím ohrožena také samotná obživa rodin. Z tohoto důvodu podporuje německý Hlas mučedníků prostřednictvím partnerské organizace křesťanské vdovy při zakládání soukromých živností tzv.„mikrofirem“. Cílem tohoto projektu je, aby tyto ženy po vyškolení a zavedení svých živností si dokázaly vydělat na živobytí a získaly tak soběstačnost. Řada vdov již úspěšně zahájila a provozuje své nové podnikání.

03. 11. 2022

Nigérie

V severozápadní Nigérii je pět křesťanských dívek mezi jedenácti středoškoláky, jež jsou nadále v zajetí islámských militantů, kteří je unesli v červnu 2021. Teroristé z Islámského státu v provincii Západní Afrika (ISWAP) unesli 17. června 2021 sedmdesát studentek z Federal Government Girls College, Birnin Yauri, ve státě Kebbi. Po jednání s nigerijskou vládou bylo 59 studentek propuštěno. Šlo především o dívky muslimského vyznání; důvody pro držení zbylých jedenácti studentek nejsou známy.

03. 11. 2022

Nigérie

Fulbští pastevci minulý týden zabili více než sedmdesát křesťanů ve vesnici ve střední Nigérii, což podle tamních zdrojů přimělo státní úředníky k prohlášení, že vzhledem k nedostatku ochrany ze strany vlády se občané musí sami bránit.  Kartyo, předseda Ukumské oblastní rady kraje Ukum ve státě Benue, dodal, že v oblasti místní správy kraje Guma pastevci minulý týden zastřelili nebo zranili ve vesnicích Udei a Yelwata více než stovku křesťanů a tisíce lidí muselo tuto oblast opustit.

03. 11. 2022

Bělorusko

Budova sboru New Life Pentecostal Church v Minsku v Bělorusku byla zapečetěna správními orgány v únoru 2021 a od té doby se její členové scházejí každý týden na sborovém parkovišti. Je zklamáním, že úředníci nyní vynutili zastavení těchto venkovních setkání. Poté, co se členové kongregace 18. září shromáždili k bohoslužbám, zasáhla policie proti pastorovi Vjačeslavu Gončarenkovi a také Antonínu Bokunovi, pastorovi jiného sboru, který toho dne hostoval na bohoslužbách.

03. 11. 2022

Indonésie

Místní úřady upírají skupině indonéských křesťanů právo vystavět si své vlastní bohoslužebné shromaždiště, třebaže tito věřící již mají ve vlastnictví stavební parcelu. K této situaci došlo v jednom menším městě s asi deseti tisíci obyvateli, které se nachází nedaleko hlavního města Jakarty. Třebaže sama indonéská vláda namítá, že tito křesťané mají z ústavy právo si svoji budovu postavit, městské úřady trvají na svém a odmítají ustoupit. 

03. 11. 2022

Myanmar

Jak boje mezi silami odporu a vládními vojáky v Myanmaru nabývají na síle, útočí stále častěji v zemi vládnoucí vojenská junta na kostely a církevní objekty. Uprostřed září obsadily vládní jednotky katolický kostel Panny Marie v městě Mobye.  Po několik dnů vojáci využívali tento objekt jako kuchyni, následkem čehož jej poškodili. V rámci ofenzívy se navíc tamní komunita stala cílem náletů a ostřelování. Při těchto bojích byla zničena nebo poškozena asi stovka domů a kolem pěti tisíc lidí muselo oblast opustit.

03. 11. 2022

Írán

Když si 13. srpna předvolaly íránské úřady jeden křesťanský manželský pár do Teheránu, věřící manželé se domnívali, že jde jen o navrácení jejich zabavených věcí. Místo toho byli Homayoun Zhaveh a jeho manželka Sara Ahmadi zadrženi v teheránské věznici Evin, která je podle organizace na ochranu lidských práv proslulá tvrdým zacházením s lidmi považovanými za politické nepřátele státu. Zainteresované osoby se obávají o jejich zdraví, zvláště když Homayoun trpí pokročilou Parkinsonovou chorobou.

25. 10. 2022

Bělorusko

Minský magistrální úřad a místní policejní ředitelství varovaly letniční sbor New Life Pentecostal Church, že jejich bohoslužebná shromáždění na parkovišti u kostela jsou nezákonná a mohou vést k likvidaci jejich církve soudní cestou. Zrušení úřední registrace sboru by znamenala, že jakýkoli pokus členů tohoto sboru projevit své náboženské vyznání nebo přesvědčení by se stal nezákonným a mohl by být potrestán odnětím svobody až na dva roky. 

16. 09. 2022

Pákistán a Thajsko

I nadále musejí pákistánští křesťané utíkat z vlastní země. Mnozí z nich byli nespravedlivě obviněni z rouhání, křesťanské dívky jsou zase násilím nuceny ke sňatku s muslimem. Odhaduje se, že kolem osmi tisíc takových uprchlíků žije nyní v Thajsku. Tito uprchlíci jsou tam však považováni za ilegální a nemají tudíž nárok na státní pomoc, lékařskou péči a nedostávají ani pracovní povolení. Jejich děti zase nemají právo na školní vzdělání. 

16. 09. 2022

Uganda

Muslimští extrémisté zavraždili 10. srpna pět křesťanů, když je na jezeře Kyonga ve střední Ugandě vyhodili z lodi a nechali utonout. Podle jednoho z mužů, který útok přežil, misijní pracovníci cestovali z okresu Nakasongola do okresu Apac komerčním lodním spojem s cílem evangelizovat v Aducké oblasti. Přeživší křesťan Amos Kyakulaga, diakon církve v Namutumba, který působil jako doprovod, uvedl, že pět misionářů začalo na lodi rozmlouvat se skupinkou asi deseti muslimů o víře v Krista. 

16. 09. 2022

Egypt

Dva křesťané, otec a syn, byli 30. srpna zavražděni na Sinajském poloostrově. Podle všech insignií mají tento čin na svědomí příslušníci Islámského státu (IS). Na základě výpovědí příbuzných byli dva koptští křesťané, Salama Moussa Waheeb a jeho syn Hany, zastřeleni během své práce na polích ve vesnici Gelbana, která se nachází asi dvacet kilometrů východně od města El Qantara při Suezském kanále. Čtyřicetiletý Hany byl ženatý a zanechal po sobě manželku a dvě dcery.

16. 09. 2022

Indie

18. srpna Hlas mučedníků zveřejnil zprávu o šesti křesťanských ženách z indického státu Uttarpradéš, které byly zatčeny za údajnou účast na násilných konverzích. K obvinění a následnému zadržení došlo poté, co se tyto ženy sešly na narozeninové oslavě, kde se modlily, než rozkrájely dort. Nyní přišla potěšující zpráva, že kauce byla 24. srpna při soudním jednání udělena všem šesti ženám. I když soudní řízení proti nim stále probíhá, mohly se všechny obžalované křesťanky alespoň mezitím shledat se svými rodinami.

03. 09. 2022

Vietnam

Ve vietnamské provincii Nghe An dochází ke krutému pronásledování hmongských křesťanů. Podle tamních křesťanských představitelů v této centrální oblasti země se chovají provinční úředníci „bez svědomí a lidskosti“, a vůbec se neohlížejí na platné zákony v oblasti náboženské svobody vlastní země. Úřady zde vyvíjejí obrovský tlak na animistické rodinné příslušníky křesťanů, aby své věřící příbuzné vyháněli z domovů a tím je zbavovali rodin, živobytí i začlenění v místních komunitách. 

29. 08. 2022

Pákistán

V neděli 7. srpna musely bezprostředně stovky křesťanských rodin v Láhaur uprchnout ze svých domovů. Ze svých obydlí totiž křesťané zpozorovali, jak se od města blíží velký dav, který pochodoval směrem k jejich kostelu. Naštěstí díky včasnému příjezdu policie k násilí a drancování nakonec nedošlo. Podle pastora Gulzara Gilla k nim někdy v půl druhé odpoledne dorazila zpráva, že k budově kostela mají namířeny stovky militantních muslimů, provolávající protikřesťanské slogany. 

29. 08. 2022

Indie

30. července v oblasti Maharajganj v indickém státě Uttarpradéš bylo vzato do vazby šest žen kvůli obvinění z vynucování náboženské konverze. Toto obvinění vzneslo několik členů hinduistické nacionalistické organizace VHP s tvrzením, že ženy při jednom narozeninovém večírku naváděly druhé hosty k přestupu ke křesťanství. Při této oslavě se obviněné ženy jen krátce pomodlily předtím, než byl rozkrojen narozeninový dort. 

29. 08. 2022

Mosambik

Od roku 2017 docházelo v nejsevernější provincii Cabo Delgado na severu ke stále většímu počtu vražedných přepadení tamního obyvatelstva příslušníky islamistické teroristické organizace al-Šabáb (není totožná s teroristickou organizací v Somálsku téhož jména), která usiluje zavést na severu Mozambiku islámský zákon šaríja. Kvůli této skutečnosti již musely statisíce lidí tuto oblast opustit a stovky lidí pak přišly při těchto útocích o život.

29. 08. 2022

Írán

Anooshavan Avedian je íránský arménský křesťanský představitel, který byl zatčen za šíření „propagandy odporující a narušující svaté náboženství islámu“ prostřednictvím domácí církve, kterou organizoval ve svém domě. Kromě desetiletého trestu odnětí svobody vyneseného minulý měsíc hrozí Anooshavanovi po propuštění na dalších deset let „zbavení sociálních práv“, což znamená různá omezení – včetně druhu zaměstnání, které bude smět vykonávat. 

20. 08. 2022

Pákistán

Otec dívky Shahid Gill přišel kvůli pandemii o krejčovskou dílnu a snažil se proto nějak zabezpečit rodinu. Zdálo se mu jako dobrý nápad, když Saddám Hajat, majitel místního kosmetického salonu, nabídl Nayab, žákyni sedmé třídy, aby pracovala jako jeho asistentka. Saddám, ženatý otec pěti dětí, řekl, že se k ní bude chovat jako ke svým vlastním dětem a pro nabízenou práci ji rovněž vyškolí. Po několika měsících však Saddám přestal dívce platit. Pak, 20. května, Nayab zmizela. 

15. 08. 2022

Egypt

V roce 2016 byl v Egyptě zřízen vládní výbor, který se měl zabývat více než 3 700 žádostmi o legalizaci církevních budov, jejichž stavba nebyla předtím úředně schválena. Budova kostela archanděla Michaela v al-Hilla fungovala až do nedávného schválení bez oficiální registrace. V očekávání problémů se zveřejněním kladného rozhodnutí vyslaly úřady pro jistotu bezpečnostní síly, aby střežily budovu kostela. Když se ale velký dav nedostal ke kostelu, obrátili se extrémisté místo toho na okolní domy, obchody a vozidla.

13. 08. 2022

Mali

Se stále rostoucím počtem muslimů, kteří se v africkém státě Mali obracejí ke Kristu, vzrůstá rovněž poptávka po Biblích. Mali je převážně muslimskou zemí a získat zde výtisk Písma je obtížné, zejména pak mimo hlavní město. Jistý místní člověk však zasvětil své úsilí i dům nápravě tohoto nedostatku. Jacques Coutou, dřívější pastor, se rozhodl obstarávat svým kolegům pastorům v celé zemi Bible. Přeměnil jednu místnost svého domu ve skladiště, do kterého ukládá výtisky Písma.

11. 08. 2022

Indonésie

Gabriel a Noni byli jedinými křesťany ve své jinak zcela muslimské vesnici. A když jedna vesničanka nečekaně a náhle zemřela, sdělil místní šaman synům zemřelé, že za její smrt nesou zodpovědnost Gabriel a Noni. Namluvil jim také, že tito křesťané vlastní magický předmět, který jim poskytuje moc. Jedné noci vtrhli synové zemřelé ženy do domu křesťanského manželského páru, přičemž během incidentu zranili jednoho ze synů Gabriela a Noni. Když rodina uprchla, útočníci zapálili jejich dům.

01. 08. 2022

Čína

Od 1. března, kdy zavedla čínská vláda nová omezení týkající se náboženských informací, byla řada webových stránek nucena ukončit svoji činnost. Vedlo to také k přísnému omezení obsahu sociálních médií. Jistá čínská křesťanka nedávno zjistila, že má roční zákaz přístupu k podnikatelské platformě DingTalk, která je v Číně hojně využívána. Jeden příspěvek této křesťanky porušoval údajně zmíněná pravidla svým „nezákonným náboženským obsahem“.

01. 08. 2022

Pákistán

6. června 2017 vstoupil do Masihova obchodu jistý Muhammad Irfan, aby si nechal opravit svůj bicykl. Když byla oprava skončena, odmítl tento člověk zaplatit požadovanou částku s odůvodněním, že je stoupencem jistého muslimského askety, a proto by mu neměla být oprava účtována. Ashfaq mu namítl, že on je následovník Ježíše Krista, a v nějakého muslimského sketu nevěří. Po stále odkládaném či rušeném soudním stání byl nakonec 4. července shledán vinným a odsouzen k trestu smrti oběšením.

01. 08. 2022

Kuba

Kubánské úřady se nedávno zaměřily na jistého prominentního pastora kvůli jeho biblickému vyučování, jež je v rozporu s vládní politikou. Pastorova smělá prohlášení i blízkost jeho kostela k vládní čtvrti vedla kubánské úřady k provedení razie v jeho domě s cílem přivést ho k poslušnosti. Ačkoli kubánská komunistická vláda nadále zastrašuje a vyhrožuje věřícím, k nimž patří i tento pastor, křesťané se nebojácně snaží zasazovat se o šíření Božího království i navzdory riziku.

10. 07. 2022

Turkmenistán

Silas, který vyrostl v Turkmenistánu, jenž byl v té době součástí Sovětského svazu, o sobě prohlašuje, že byl tehdy „ateistou v mysli a muslimem v srdci“. V době, kdy Silas prožíval deziluzi ze života v sovětské éře, shlédl při jedné příležitosti film Ježíš. Pod dojmem tohoto filmu Silas nakonec uvěřil v Krista. Později zanechal práci právníka a stal se křesťanským pastorem. V té době se proti němu objevila v turkmenském tisku falešná nařčení a stresovaný Silas sjel s dodávkou, ve které byla celé jeho rodina, z cesty.

04. 07. 2022

Vietnam

Podle křesťanských představitelů se ve Vietnamu chystají opatření týkající se náboženství, která povedou k dalšímu potlačování náboženské svobody. Navrhované vyhlášky se zřejmě snaží vyřešit nedostatky v předchozích nařízeních. K tomu však jistý vietnamský analytik poznamenává: „Pokud je na začátku něco již ve své podstatě velmi špatné, pak jakékoli doplňky k tomu mohou být zase pouze špatné... Tyhle marginální hrátky nezmění prohnilé jádro.“

01. 07. 2022

Eritrea

V květnu 2002 nechala eritrejská vláda uzavřít všechna neregistrovaná společenství a zavedla legislativu, která postavila mimo zákon jakoukoli náboženskou komunitu vyjma sunnitského islámu, eritrejské pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. I přesto došlo k prosazení řady restrikcí a kontroly státu. Dnes, více než dvacet let po zavedení omezující legislativy, pokračuje pronásledování v zemi, která je někdy příznačně označována za „Severní Koreu Afriky“.

28. 06. 2022

Šrí Lanka

Elisha Debbie a její rodina se zúčastnili bohoslužby na velikonoční neděli v Zion Church, Batticaloa. Po skončení nedělní školy, asi v 8:30, celá rodina snídala v prostorách sborového knihkupectví. Někdy v této době vešel do kostela také její bratr Rufus. A právě v tom okamžiku odpálil před kostelem poblíž knihkupectví sebevražedný atentátník svoji nálož. Matka Debbie zemřela okamžitě, zatímco její otec byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice, kde však po několika dnech také zemřel.

28. 06. 2022

Čína

Ráno 16. března 2021 provedli příslušníci čínské veřejné bezpečnosti razii v Reformované církvi a vzali deset křesťanů do vazby. Hlavní představitel církve a předseda staršovstva Zhang Chunlei šel následně vyjednávat na policejní stanici, ale i on byl nakonec zadržen. Během následujících měsíců pak úřady znemožňovaly vězněnému církevnímu představiteli návštěvy jeho právníka. 6. června mu bylo konečně umožněno setkat se s právním zástupcem. Žádá křesťany, aby se modlili za situaci církve v Číně.

24. 06. 2022

Pákistán

V roce 2014 byli dva pákistánští bratři Qaisar a Amoon Ayubovi zatčeni a obviněni z rouhání, kterého se měli dopustit tím, že zveřejnili v online prostoru jisté materiály ― tato obvinění pak sahají až do roku 2009. V roce 2018 byli oba muži shledáni vinnými a následně odsouzeni k smrti. Od té doby došlo na odvolání jak proti jejich obvinění, tak i proti rozsudku. Podle zpráv však přišlo udání jako následek hádky mezi Qaisarem a jeho muslimským kolegou v zaměstnání. 

24. 06. 2022

Francie - Francouzská Guyana

V noci na 3. května byl zastřelen v městě Saint-Laurent du Maroni pastor kongregace Gado Lobi a nejméně dalších sedm lidí utrpělo zranění. O několik hodin později byl kostel tohoto sboru vypálen do základů. Pastor A. Kalloe, člen guyanské CNEF, se pouhý den před osudným útokem setkal s delegací této rady, která za ním přicestovala z Francie. Přítomní církevní představitelé pak spolu hovořili o implementaci nedávné francouzské legislativy.

24. 06. 2022

Severní Korea

Severní Korea je bezesporu pro Ježíšovi následovníky jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Jeden ze spolehlivých kontaktů organizace Open Doors nedávno přinesl zprávu o tragické události týkající se jistého podzemního křesťanského společenství, čítajícího několik desítek členů, které se podařilo severokorejské policii vyslídit. Všichni tito křesťané byli popraveni. Pamatujme v modlitbách za všechny další věřící, kteří Ježíše v této zemi následují, ať to pro ně znamená cokoli.

18. 06. 2022

Nigérie

5. června přišly do katolického kostela  sv. Františka v nigerijském městě Owo (stát Ondo) stovky křesťanů. Věřící chtěli společně slavit letniční neděli. Bohoslužby však náhle přerušily exploze a střelba. Většina křesťanů, kteří se pokusili z kostela utéci, byla zasažena kulkou, a to jak uvnitř, tak vně budovy. Když bylo vraždění u konce, zůstaly v krvi na zemi ležet desítky mrtvých, děti nevyjímaje. Zranění pak byli odvezeni do nemocnice. Podle posledních údajů počet obětí přesáhl sedmdesát.

16. 06. 2022

Šrí Lanka

S každým dalším novinovým titulkem se v průběhu posledních tří let může zdát rok 2019 neodvratnou minulostí. To však úplně neplatí pro křesťany přeživší velikonoční teroristické útoky na Srí Lance, kteří mají tuto hroznou událost stále před očima. „Útoky, ke kterým došlo na onu velikonoční neděli, ovlivnily zdejší církev nejrůznějším způsobem,“ prohlašuje tamní pracovnice Hlasu mučedníků Yamini Ravidranová.

13. 06. 2022

Laos

Od smrti jedné ze svých dcer žila babička Gate se svou patnáctiletou vnučkou Noi. Od rodiny jiné ze svých dcer pak obě ženy dostávaly jak potravinovou podporu, tak i dalších nezbytných věcí. 15. května minulého roku je navštívil v jejich domě jeden misijní pracovník. Na základě jeho svědectví pak obě ženy uvěřily v Krista. Následná roztržka s rodinou její dcery nakonec vyústila v odcizení do té míry, že rodina dcery přestala obě ženy úplně podporovat s komentářem, aby se postaraly samy o sebe. 

13. 06. 2022

Uganda

26. května zemřel v Ugandě mladý pastor, který byl o šest dní předtím při útoku islámských extrémistů zasažen sekerou do hlavy. Mugabi po týdnu léčby podlehl komplikacím v důsledku krevní sraženiny. Bylo mu 32 let. Když tamní církev zorganizovala minulý měsíc evangelizační akci, při které členové sboru rozdávali v převážně muslimské oblasti Bible, svolal místní šejk Musa Lwanga shromáždění muslimů, kteří vyzbrojeni mačetami a sekyrami zaútočili na církev.

11. 06. 2022

Turecko

Miliony uprchlíků z okolních zemí žijí v Turecku ve veliké nouzi, bez možnosti práce a plné soběstačnosti. V jistém velkém tureckém městě pobývá asi třicítka íránských utečenců, které jedna z našich partnerských organizací podporuje věcmi každodenní potřeby. Podpory našeho partnera se jim dostává také při hledání cesty do křesťanského společenství. Několik utečenců již skutečně víru nalezlo a nechalo se pokřtít. 

04. 06. 2022

Nigérie

12. května byla ukamenována křesťanská studentka na koleji v severozápadní Nigérii poté, co byla falešně obviněna z rouhání se proroku. Podle tamních zdrojů však za obviněním stálo její odmítnutí nabídky jistého muslima o schůzku. Deborah Emmanuel Yakubu byla ukamenována a její tělo následně spáleno přímo v prostorách univerzitního kampusu. Podle zpráv se dokonce objevilo na sociálních sítích video, zachycující útok. 

04. 06. 2022

Nigérie

Podle sdělení kanceláře církve římskokatolický kněz, kterého unesli začátkem března v městě Kaduna na severu Nigérie, byl mezi 18. až 20 dubnem usmrcen svými únosci. Osmačtyřicetiletého P. Joseph Aketeh Bako z farnosti sv. Jana unesli 8. března kolem 13. hodiny z jeho domova v prostorách budovy farnosti, která se nachází v okrsku Kudenda v Kaduna, hlavním městě stejnojmenného nigerijského státu. Při útoku byl zabit i jeden ze strážců objektu. 

26. 05. 2022

Libye

Libye, kdysi rušné středisko prvotního křesťanství, je nyní známa coby epicentrum pronásledování, které je natolik intenzivní, že dnes v této zemi žije jen malá hrstka křesťanů. V této souvislosti vešla tato země do povědomí světové veřejnosti, když v únoru 2015 příslušníci tzv. Islámského státu zavraždili na mořském břehu 21 egyptských koptů a o několik měsíců později ještě asi dalších třicet křesťanů. 

26. 05. 2022

Čína

Webové stránky „Jona Home“ byly přinuceny po více jak dvaceti letech ukončit svoji činnost, a to kvůli vzrůstajícím restrikcím ze strany čínských úřadů vůči jejich náboženskému obsahu. 12. dubna uveřejnila webová stránka následující vyjádření: „Z důvodů, které jsou všem známé, nemohou již od této chvíle naše stránky sloužit bratřím a sestrám v Kristu. Díky všem za společnost a podporu v uplynulých jednadvaceti letech!“

08. 05. 2022

Írán

4. prosince odsoudil Faribu soud k pětiletému vězení za to, že „jednala proti národní bezpečnosti založením a vedením ilegální církve.“ Její manžel Soroush a tři další křesťané byli odsouzeni k desetiměsíčnímu vězení za členství v této církvi. Naštěstí byl pětiletý trest Faribě později snížen na dvouletý, a ostatní byli vzhledem k době, kterou již ve vězení strávili, s pokutou propuštěni.

08. 05. 2022

Myanmar

10. dubna v časných ranních hodinách připravovali členové katolické farnosti sv. Josefa ve vesnici Sharge jídlo na slavnost Květné neděle, která se měla konat později toho dne. Již kolem tří hodin ráno vtrhli do kostela vojáci a zadrželi třináct lidí, včetně pomocného kněze farnosti. Po několika hodinách výslechů byli věřící propuštěni, avšak podle posledních zpráv kromě onoho mladého kněze, který zůstává ve vazbě. 

08. 05. 2022

Súdán

3. dubna se členové jednoho sboru v súdánském státě Gezira právě scházeli ke společnému shromáždění, když jim islámští militanti zabránili ve vstupu do budovy. Křesťané se však sešli ke společné modlitbě venku na dvoře. Když se věřící snažili shromáždit následující týden, narušili jejich bohoslužbu útočníci znovu. Během tohoto druhého incidentu vyvlekli násilníci z budovy pastora Estefanose a surově ho zbili. Při útoku byly zraněny také tři ženy.

08. 05. 2022

Německo

Sekulární intolerance a islámský extremismus významně přispívají k tomu, že jsou v evropských státech praktikující křesťané anebo celé křesťanské organizace stále hojněji vystaveny diskriminaci vedoucí až k násilnostem a pronásledování. Toto zjištění prezentovala 30. listopadu organizace Observatory On Intolerance And Discrimination Against Christians In Europa (OIDAC) se sídlem ve Vídni.

27. 04. 2022

Pákistán

Při útoku na křesťanský sbor v severozápadním Péšávaru byl v neděli 30. ledna zabit jeden pastor a druhý zraněn. Pastoři právě nastupovali do automobilu u anglikánského kostela, kde předtím vedli ranní bohoslužbu, když k nim přijeli dva muži na motocyklu a zahájili palbu. Rev. William Siraj, kterého útočníci zasáhli do hlavy, byl na místě mrtvý, jeho kolega rev. Patrick Naeem byl zraněný odvezen do blízké nemocnice.

25. 04. 2022

Irák

Dvacetiletá Eman Sami Maghdidová, která se v městě Irbílu, hlavním středisku autonomní oblasti Iráckého Kurdistánu připravovala na křest, byla nalezena minulý týden mrtvá. Jak uvedla místní média, spáchali na ní s největší pravděpodobností členové její vlastní rodiny tzv. „vraždu ze cti“ kvůli tomu, že se stala křesťanskou konvertitkou.

22. 04. 2022

Egypt

Za rouhání byl v Egyptě odsouzen k pětiletému vězení koptický křesťan. 29. ledna shledal Hospodářský soud v Káhiře Marco Gergese vinným z „opovrhování islámem“, a ze „zneužívání náboženství k prosazování extremistických postojů a popírání hodnot egyptského rodinného života,“ uvedla ve své zprávě EIPR.

18. 04. 2022

Afghánistán

Příbuzní Esin, křesťanské konvertitky, která z Afghánistánu uprchla do Indie krátce předtím, než se Taliban v zemi chopil moci, popsali dny hrůzy předcházející jejich konečnému odchodu ze země. Její bratr vypráví, jak on, jeho matka a další sestra spěchali na letadlo, které odlétalo z Afghánistánu pouhý den poté, co Taliban uprostřed srpna minulého roku převzal kontrolu nad celou zemí.
 

16. 04. 2022

Libanon

Terénní pracovníci v Libanonu vymýšlejí kreativní evangelizační programy pro děti z uprchlých syrských rodin. Na osmdesát dětí z nejrůznějšího společenského prostředí, včetně muslimského, se tak účastnily sportovních dnů v rámci pro ně konaného dětského tábora, a mohly přitom uslyšet poselství evangelia, jak při zpívání křesťanských písní, tak ve vypravovaných biblických příbězích.

31. 03. 2022

Indie

Skupina hinduistických extrémistů přerušila nedělní dopolední bohoslužby jednoho sboru ve střední Indii, a začali vyhrožovat přítomným křesťanům. Podle zpráv šlo o více jak padesátku příslušníků hinduistické extrémistické organizace (VPH), která je odnoží hinduistické nacionalistické organizace (RSS). Jak VHP tak RSS usilují o vytvoření „čisté“ Indie, prosazují za výhradní náboženství hinduismus a eliminaci křesťanů.

30. 03. 2022

Nepál

Nepálskou křesťanku Soni Koirala prodala do otroctví její teta, když bylo dívce sedmnáct let. Soni se narodila do chudé rodiny, a proto jí nebylo dopřáno ani dobrého vzdělání. Tehdy dívčiným rodičům nabídla jedna z příbuzných, že Soni opatří dobré zaměstnání. Poté se obě ženy vydaly do Indie, kde se měla podle tety ona „dobrá příležitost“ nabízet. Následujících 30 let byla Soni nucena k prostituci.

 

29. 03. 2022